Jak nabrousit tupé struhadlo osvědčenými domácími metodami

Jak nabrousit tupé struhadlo osvědčenými domácími metodami. Každá hospodyňka používá struhadlo, a to většinou velmi často. Strouhané brambory, mrkev, sýr nebo tvrdé pečivo mu dokážou dát pěkně zabrat. Proto struhadlo spadá do kuchyňského náčiní, kterému je potřeba věnovat určitou pravidelnou péči – ostřit ho. Naučte se nabrousit zoubky struhadla jednoduše a účinně v pohodlí vašeho domova. Budete k tomu potřebovat náčiní, které běžně najdete v každé domácnosti.

Struhadlo naostří brusný papír a alobal

Na ošetření struhadla nepotřebujete žádné speciální náčiní. Bude vám stačit nůž, tenký šroubovák nebo malý hřebík, dále brusný papír a alobal. Nejprve pečlivě zkontrolujte zoubky struhadla. Ty, které jsou oproti ostatním vychýlené, pečlivě zarovnejte nožem, šroubovákem nebo malým hřebíkem. Poté celou pracovní plochu struhadla naostřete jemným brusným papírem. Jezděte papírem po ploše ze všech stran. Nakonec vytvořte z alobalu několik kuliček a přejíždějte jimi po ploše stejně jako s papírem. Pak už stačí již ostré struhadlo umýt.

Foto: Pixabay

Vyzkoušejte triky k nabroušení struhadla

Struhadlo můžete naostřit vícero způsoby. Pokud najdete hřebík, který projde otvory na struhadle, vložte jej do nich a pohybem nahoru a dolů protahujte. Je to metoda časově náročnější, ale funguje skvěle. Další metodou je jehlový pilník, který seženete v každém železářství. Pilník musí padnout do otvorů na struhadle, potom už stačí jen všemi otvory pilníkem projet a je hotovo. Zoubky zvládne naostřit i keramický hrnek – jednoduše jeho dnem párkrát přejeďte přes struhadlo. Stejně tak se dají brousit i nože.

Struhadlo potřebuje pravidelnou péči

Péči o struhadlo spousta lidí moc neřeší. Pokud o něj však budete pečovat správně, zbytečně častému broušení se vyhnete. Například by se o něj nemělo vůbec nic opírat. Tření s jiným materiálem způsobí jeho rychlé otupení. Struhadlo rozhodně nepatří do myčky, kdy jej ničí mycí cyklus, stejně jako je tomu u nožů. Nejlepší je ho ihned po použití omýt pod tekoucí vodou a uložit osušené. Při mytí struhadla se vyhněte drátěnce a dbejte na pečlivost. Zbytky surovin na zoubcích také nepříznivě ovlivní jeho funkčnost.

 

Zdroj: https://www.aazdravi.cz/genialni-zpusob-jak-nabrousit-struhadlo-za-30-vterin-pak-je-ostre-jako-ziletka/, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/struhadlo-brouseni-30000907.html, https://bydleni.instory.cz/2865-tupe-struhadlo-muzete-snadno-nabrousit-hned-nekolika-zpusoby.html, https://www.tescoma.cz/jak-nabrousit-struhadlo

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)