Jak vytvořit stín na terase či zahradě? Záleží také na vašem vkusu

Zastínění

Úkryt před slunečními paprsky je během horkých letních dnů k nezaplacení. To ovšem ještě neznamená, že se musíte schovávat doma. Možností, jak si vytvořit stín na zahradě nebo terase, máme v současnosti hned několik. Moderní řešení vám zajistí vytoužený chládek a vytvoří oázu klidu, ze které se budete těšit celé léto.

Nadýchaný baldachýn

Textilní baldachýn je jedním z nejoblíbenějších řešení, jak si na svém pozemku užít bezstarostné letní chvíle v příjemném chládku. Není náročný na montáž a příliš nezatíží ani vaši peněženku. Navíc, můžete jej využít jako překrytí již hotové terasy, nebo jej můžete umístit kdekoli na zahradě, kde vám to vaše podmínky dovolují. Oživí všechny moderní domymoderní domy a navodí prázdninovou atmosféru. A když k tomu přidáte pořádně vychlazený drink, zapomenete, že se stále nacházíte u sebe doma. Na výběr máte z různých druhů látek a barevnou kombinaci vyberete lehce tón v tónu k vaší fasádě.

Tip: Textilní baldachýn můžete umístit na ocelové lano, které vám umožní v případě potřeby baldachýn odhrnout. V jednu chvíli si tak můžete na zahradě užívat vytouženého stínu, jindy na stejném místě chytat bronz.

Houpačka

Foto: Pexels

Zelené stínění v podobě rostlin

Pokud vám je příroda blízká a rádi byste se zchladili ve vaší zahradě ve stínu inspirovaném přímořskými státy, zelená střecha bude pro vás to pravé řešení. Réva, vistárie, plamínek nebo popínavé růže jsou jedněmi z množství rostlin, které po přichycení na jednoduchou konstrukci poslouží jako svěží zelené stínidlo. 

Jedinou nevýhodou může být nepořádek, který bude sem tam padat z této přírodní střechy. Nenechte se však odradit, protože toto řešení je jakýmsi evergreenem v oblasti stínění a budete se z něj těšit dlouhá léta. Sem tam stačí rostliny zastřihnout do požadovaného tvaru a během déle trvajícího sucha zavlažovat vodou.

Tip: Pokud patříte ke šťastlivcům s dostatkem stromů na zahradě, k vytvoření oázy klidu nebudete mít dlouhou cestu. Zcela postačí, pokud si do korunami stromů vytvořeného stínu umístíte zahradní nábytek nebo houpací síť.

židle

Foto: Pexels

Dřevěné pergoly

Minimalistická dřevěná pergola vypadá nadčasově a hodí se do každé zahrady nebo na terasu domu. Zároveň slouží jako odolný a účinný prostředek k vytvoření stínu. Vytváří prostor pro posezení s přáteli nebo rodinou a nabízí základ, který lze dále přizpůsobovat, například umístěním baldachýnu či horizontálních závěsů a záclon. Ty navodí prázdninovou atmosféru a chvíle prožité v zahradě si zamilujete.

Stínicí plachty

Ekonomickým a efektivním řešením pro vytvoření stínu na vašem pozemku jsou také stínicí plachty. Na výběr dnes máte ze spousty materiálů, typů či střihů, takže si bezpochyby vyberete. Navíc je můžete různě vrstvit a všemožně překrývat přesně podle potřeby, což je dnes opravdu moderní. Jejich instalace vám zabere jen chvilku a omezení jste jedině záchytnými body. Pokud k nim přidáte ještě světelný řetěz, například s industriálními malými žárovkami, stanou se užitečným pomocníkem i po setmění. Nabídnou dostatek světla na posezení s přáteli nebo na sladké nicnedělání.

PergolaFoto: Pexels

Tip: Pro získání stínu umístěte stínicí plachty pod již existující průhledný lexan, který v letním období působí v kombinaci se slunečními paprsky spíše jako topné těleso.

Náhledové foto: Pexels

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.