Levandule v květináči: jak se o ni správně postarat v zimě

Levandule

Pro úspěšné pěstování levandule v květináči je stěžejní substrát. Ten může být tvořen ze 70 % kompostem, 30 % bude tvořit zahradnický písek nebo drť. Pro svou levanduli se snažíme přes léto zajistit co nejvíce slunce. Zálivka by měla být pravidelná a důkladná, nicméně není žádoucí, aby levandule stála ve vodě. Vyplatí se proto zvolit květináče s drenážními otvory na dně, aby měla přebytečná voda kudy odtéct ven.

Levandule potřebuje řez

Jednou ze základních podmínek je zajistit levanduli minimálně 6 hodin slunečního světla denně. Čím více sluníčka, tím více květů a příjemnější vůni budete mít. Hnojivo je pro levanduli zbytečné, protože si velmi dobře poradí i na méně úrodných půdách. Na podzim je dobré levanduli prořezat. Pokud to nestihnete, nechte si prořezání brzy na jaře. Podzimní řez provádíme po odkvětu. Řez (jarní i podzimní) zahrnuje odstřihnutí horní třetiny keře. Snažíme se o dosažení kompaktního zaobleného tvaru.

Levandule

Foto: Pixabay

Levandule v zimě

I když je anglická levandule mrazuvzdorná, při pěstování v květináčích raději volíme tu variantu, že rostlinu přeneseme na místo, kde nebude vystavena teplotách pod bodem mrazu. Zvolit místnosti s pokojovou teplotou ale není příliš dobrý nápad, protože levandule potřebuje období vegetačního klidu. To jí nejlépe dopřejete tak, že ji umístíte tam, kde se teploty pohybují ideálně od 10 do 13 °C. Levandule vyžaduje i v zimě dostatek světla, proto pro ni volíme taková místa, jako je lodžie nebo nevytápěná chodba apod.

V květináči venku

Odolnější odrůdy levandule mohou vydržet i venku v období mrazu. Základem je postavit je někam, kde budou chráněny před větrem. Květináč obalte bublinkovou fólií nebo polystyrenem. Ochránit je třeba hlavně kořeny, takže rozhodně obalte přímo květináč, nejenom rostlinu! Horní část rostliny nijak nezakrývejte, i v tomto případě potřebuje rostlina hodně světla a vzduchu (mohlo by dojít k plesnivění při nárůstu teplot).

Zálivka v zimním období

Tak jako u ostatních rostlin, platí u levandule to, že je vhodné ji občas zalít. Zálivka by ale měla být o dost nižší, než v jiných ročních obdobích. Méně je rozhodně lépe.

Zdroje info:

https://www.gardenerreport.com/lavender-care-how-to-grow-lavender-in-pots-and-containers/

https://hobby.instory.cz/5139-zazimujte-levandule-na-zahrade-i-v-truhliku-spravne-pristi-rok-vas-odmeni-zaplavou-kvetu.html

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!