Jak vybrat v obchodě kvalitní vánoční hvězdu

Vánoční hvězda

Jakou rostlinu si spojujete s Vánocemi? Ano, nejspíše se bude jednat o poinsettii. Že nevíte, oč se jedná? Přece o vánoční hvězdu. Pod tímto názvem ji známe samozřejmě všichni. Ostatně v obchodech nás s ní doslova bombardují. Už dávno není doménou pouze zahradnictví a specializovaných prodejen. Najdeme ji prakticky ve všech supermarketech včetně i těch menších, jejichž doménou by měly být potraviny. Odkud vlastně tato rostlina přišla, jak vybrat správnou a jak ji přenést domů? Čtěte dál, na všechny otázky se vám dostane odpovědí. Zaměříme se především na výběr té správné přímo v obchodě.

Mexické spojení s Vánocemi

Možná je to k nevíře, ale poinsettie pochází až dalekého Mexika. Její původ je datován do 16. století. Pověst hovoří o chudé dívce, která měla dát dárek Ježíškovi k narození. Kvůli své chudobě, ale mohla pouze po radě anděla natrhat obyčejné kvítí. To položila na oltář a nakonec z plevele vyrostly krásné karmínové kvítky, z nichž nakonec vznikly právě poinsettie. Pojmenování ovšem tato rostlina dostala až po velvyslanci Mexika ve Spojených státech amerických, a to v roce 1825.

Vánoční hvězda

Nákup vánoční hvězdy určitě nepodceňte

V první řadě si vánoční hvězdu důkladně prohlédněte, jestli není napadena škůdci. Nebojte se jí dotknout. Jestliže jí upadne lístek, pak ji raději neberte. Vyvarujte se také nákupu rostlin v některém z venkovních prodejních míst. Poinsettie nesnášejí průvan a chlad. Stejně tak ji neberte ani v případě, že je vystavena průvanu v supermarketu. Zkontrolujte také samotnou zeminu, neměla by bát příliš udusaná a rozhodně ne přemokřená. Jinak kvalitní hvězdu v kondici poznáte podle toho, že je olistěná až odspodu. Právě zespodu vyráží krásné mladé výhonky.

Výběr rostliny a přenos nepodceňte

Přesně tak, na trhu existuje řada poinsettií, dokonce i malinké pohybující se cenově něco nad 50 korun. Jinak lze samozřejmě koupit o velké za mnohem vyšší cenu. Domů si poinsettii přineste dokonale obalenou papírem, klidně i v několika vrstvách. Jedná se přece jenom o rostlinu milující teplotu kolem 20 stupňů Celsia.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.