Okurky

Jak urychlit start okurkové sezóny – vystačíte si s málem

Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

I když se zdá, že je na okurky ještě brzy, nenechte se mýlit. Termín 15. května je už dávno překonaný, tedy pokud nebydlíte někde v podhorské oblasti. Všude jinde se vyplatí zkrátka trochu zariskovat. Za brzkou úrodu to jednoznačně stojí.

A kdy je tedy ten den D? Naši předci nám to prozradili v jednom šikovném přísloví – „Na Marka saž oharka,“ k výsevu můžete tedy přikročit už 25. dubna. Asi není třeba zdůrazňovat, že byste měli vzít do ruky výhradně inkrustovaná semena. A právě tomuto termínu se ještě budeme věnovat.

Plíseň okurková jako hlavní téma

Pozdní termín výsevu dřív nebyl problémem, tehdy totiž ještě úrodu zelených plodů neohrožovala tolik obávaná plíseň. Právě jejímu intenzivnímu výskytu můžeme brzkým výsevem okurek zabránit. Inkrustace totiž před plísní okurkovou nechrání, jak si někteří pěstitelé myslí. Ve skutečnosti tu jde o zárodky plísní a bakterií, které se v půdě běžně vykytují a mohly by semena zničit ještě před vyklíčením. Mladé rostlinky si s nimi už dokáží poradit samy.

Zdroj obrázku Pixabay.com

Náš tip: Okurky vysévejte do rýhy, kterou jste předtím dobře prolili vodou. Poté vše zahrňte suchou zeminou. Je-li teplo, vzejdou semena do týdne.

Díky pletivu a kusu fólie se můžete těšit z mnohem dřívější úrody

Pokud vám nevadí si trochu zamazat ruce, vytvořte nad řádky s okurkami malý tunel z pletiva a fólie (použít lze i bílou netkanou textilii). Ideální je šířka mezi 50-70 centimetry a výška 20-30 centimetrů. Čela tunelu zahrňte hlínou a ponechte okurky svému osudu.

Hlínu odstraňte až v polovině května a s trochou štěstí se do tří týdnů dočkáte prvních květů. Pro tento způsob pěstování si vybírejte nejlépe partenokarpické odrůdy, které dokáží vytvářet plody i bez opylení. Nic se tedy nestane, pokud fólii sundat zapomenete. Jde o všechny odrůdy vhodné do skleníků (např. oblíbená Alhambra, Orfeus či Zuzana).

Náš tip: Pokud máte na pěstování okurek jen málo místa, můžete vsadit i na odrůdy multifruitní. Ty za každým listem dokáží vytvořit až tři plody. V obchodech je lze sehnat rovněž pod označením „střapečkové“ a patří sem třeba Korveta nebo Everest.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

8 komentářů

 1. Aster Odpovědět

  To tak možná někde v Praze a okolí nebo na jižní Moravě. Nebydlíme v podhůří a jednodušší pro mně je, předpěstovat okurky stejně jako rajčata a papriky a vysadit je ven až na konci května, než je do té doby pečlivě zakrývat – nemusí být přímo pod nulou, stačí pokles pod 5°C.

  1. tomato68 Odpovědět

   Předpěstovat okurky jako rajčata a papriky…
   Na první pohled stejný proces, výsledek ale zcela jiný. Zatímco většina zeleniny jako třeba vámi zmiňované rajčata a papriky každým dalším přesazením sílí a jejich kořenový systém mohutní, tak u okurek toto rozhodně tak jednoduše nefunguje. Okurka se po přesazení na nové stanoviště relativně dlouho vzpamatovává ze změny a než začne sílit a přirůstat, tak vám ze semínka dávno vyroste stejná sazenice. Navíc mám vyzkoušené, že přesazená okurka nikdy nemá tak bohatý porost a její životnost je taky mnohem kratší. Jediná výjimka je asi u roubovaných okurek, ale to je dáno jinými vlastnostmi podnože. Za mě je mnohem efektivnější, i když pracnější, způsob popsaný v článku. Předpěstovávání okurek bych přirovnal k předpěstovávání dýní, cuket apod.

   1. Aster Odpovědět

    Záleží na tom, jak ty okurky (případně dýně, cukety) pěstujete. Já je vysévám do rašelinových květináčků, takže je nepřesazuju – vysadím je rovnou s květináčkem – takže k žádnému oslabení nedochází. Nakládačky už léta nepěstuju a salátovky pěstuju v samozavlažovacích květináčích (stejně jako papriky a rajčata) – věřte, že rostou dostatečně bujně a plodí dobře. Pěstovala jsem kdysi podobně i nakládačky – taky výsevem do stejných květináčků a taky se to osvědčilo – ty jsem ovšem pěstovala na volném záhoně.

 2. Anna Heliová Odpovědět

  Zasadit okurky ted ven je naprosta blbost!!! Seminka nevyklici v zadnem pripade, ani pod netkanou textilii, proc pisete takove nesmysly? ted muzete nechat vyklicit seminka jen doma a nasledne sazenice ve skleniku s ohrevem…stejne je musite dat pod lampou, okurky nejsou jako papriky, potrebuji 14-16h svetla…

 3. Gusta Pražák Odpovědět

  Dobrý den. V případě, že někdo píše o hlíně a není to v souvislosti s cihelnou, musí to být velice fundovaná osoba :-)))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *