Verbena je skvělá balkonovka: Poradíme při jejím pěstování

Verbena

Verbena je květina, která miluje slunce a navíc ji můžete koupit v mnoha různých barvách. Květy poskytuje už od léta až do podzimu (do října v závislosti na počasí). To z ní činí skvělou rostlinu do balkonových truhlíků. Sporýš, jak se rostlina jmenuje v češtině (i když označení verbena nyní převažuje i u nás), navíc příjemně voní. Pojďme se podívat, co vše je potřeba pro její pěstování znát.

Vláha a živiny jsou velmi důležité

Vyberte pro verbenu místo, kam celý den svítí slunce. Pak už musíte dávat pozor na dvě věci, na které je rostlina náročná: vláhu a živiny. Rozhodně se vám vyplatí zasadit verbenu do samozavlažovacího truhlíku, protože je důležité, aby rostlina měla stále dostatek vláhy. I samozavlažovací truhlík však pravidelně kontrolujte. Už dva týdny po výsadbě je potřeba začít přihnojovat. Použijte hnojivo pro balkonové květiny a pravidelně každý týden rostlinu přihnojujte.

Zaštipování pro bohatý růst

Pro bohaté rozvětvení rostliny a její bohatý růst po výsadbě zaštípněte na každé rostlině polovinu jejích výhonů. Až se rostlina rozvětví, zaštípněte i zbylé výhony. Odkvetlé květy nemusíte odstraňovat, sice samy neupadnou, avšak krásu rostliny neruší – listy jsou většinou natolik bohaté, že je překryjí.

Verbena: Foto Pixabay

Padlí: nejčastější problém verbeny

Padlí je onemocnění rostlin, které se projevuje hnědnutím spodní části listů, vysychání a holými stonky. Zejména verbena je na toto onemocnění velice náchylná. Vyplatí se vám použít přípravek Previcur S07SL, kterým se ošetří půda při výsadbě. Poté lze používat roztok s názvem PadlíStop v rozprašovači.

Pěstování – ze semen i řízkováním

Verbenu lze pěstovat ze semen, i když mnohem snadnější je pěstovat ji řízkováním a hřížením. V takovém případě lze použít zaštípnuté výhony o délce 15 centimetrů – ty zbavíme spodních listů (na jednom řízku necháme 6 až 8 listů) a dáme je do vody. Po zakořenění je zasadíme do směsi perlitu, písku a rašeliny. Hřížením se verbena množí tak, že střed nových výhonů zahrneme zeminou a po osmi týdnech můžeme oddělit výhon i s kořínky. Ten lze zasadit samostatně. Pokud pěstujeme ze semen, vysazujeme brzy zjara.

Verbena: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!