Jak upéct brambory, aby chutnaly jako z ohně – zvládnout to jde i v paneláku

Jak upéct brambory, aby chutnaly jako z ohně: Vůně bramborové natě zapálené přímo na poli a chuť v popelu upečených právě nakopaných brambor. Mnozí z nás toto zažili v dětství u babičky a teď v panelákovém bytě už jen teskně vzpomínáme, jaká to byla dobrota. No, nesmutněme, nebude to asi úplně stejné, ale hodně přibližně si můžeme brambory „jako z ohně“ připravit i doma.

Brambůrky v popelu zvládne úplně každý

Samotný postup přípravy opravdu není těžký. Musíte si však dát záležet na kvalitě ingrediencí, jinak nebude výsledek takový, jaký nejspíš očekáváte.

Brambory

Foto: Pixabay

Co budeme potřebovat

 • samozřejmě brambory, asi 1 kg menších, přibližně stejné velikosti
 • asi 3 hrsti sena
 • 2 lžíce oleje

K podávání

 • máslo
 • sůl
 • podmáslí nebo bylinkový tvaroh

Postup:

 1. Brambory důkladně omyjeme kartáčkem, osušíme, ale neloupeme a ponecháme vcelku.
 2. Vsypeme je na pekáč, osolíme, přidáme olej a důkladně promícháme rukama, aby se stejnoměrně obalily.
 3. Pak je rozložíme po pekáči v jedné vrstvě a upečeme. Při 200 °C to trvá asi 30-40 minut podle velikosti brambor. Propečenost zkusíme špejlí, na povrchu se zkrabatí slupka a místy zhnědne.
 4. Do velké nerezové mísy dáme na dno seno, vsypeme brambory a mísu umístíme na sporák. Ideální je mít nad sporákemvýkonnou digestořvýkonnou digestoř , jinak v bytě ucítíte pečené seno ještě poměrně dlouhou dobu. Při vaření neuškodí ani otevřít okno.
 5. Jakmile máme zajištěno dostatečné větrání, seno v míse zapálíme a necháme zcela shořet. Trvá to jen krátce.
 6. Brambory pak ve vzniklém popelu obalíme. Z kouře nasáknou ohňovou vůni, popel umocní chuť a voila, brambory jako z ohně jsou na světě.
 7. Přemístíme je na stůl na velké prkénko a do každé bacíme pěstí. Přesně jako u táboráku, dokonce i umounění od popela budeme skoro stejně. Každý si pak tu svou brambůrku na talíři ochutí máslem, přidá tvaroh, a nebo ji sní jen tak osolenou a zapije podmáslím. No, u ohýnku na poli jsme kolikrát neměli ani sůl a jaká to byla dobrota, že?
 8. Dobrou chuť a šťastné vzpomínání!

Tip pro méně odvážné

Pokud si na zapalování sena v bytě netroufáme (nebo máme citlivé požární hlásiče či partnera), zkusme další vychytávku, která už sice není tak autentická, ale trochu se bramborám v ohni také podobá.

Brambory v solné krustě

Budeme potřebovat:

 • 1 kg spíše menších, stejnoměrných brambor
 • 2 kg soli (přibližně)
 • čerstvé bylinky (nemusí být)
 • máslo
 • tvaroh rozmíchaný se solí a mlékem, případně s bylinkami (pažitka je jasná volba)
 • mléko, podmáslí, kefír na zapíjení

Postup:

 1. Brambory umyjeme, osušíme a ponecháme ve slupce a vcelku.
 2. Troubu zahřejeme asi na 200 °C.
 3. Do pekáčku nasypeme trochu soli, aby bylo pokryté dno.
 4. Na sůl můžeme poklást čerstvé bylinky podle vlastního výběru (petrželku, rozmarýn, tymián, oregano apod.)
 5. Na sůl narovnáme brambory v jedné vrstvě, těsně vedle sebe, ale aby se navzájem nedotýkaly.
 6. Zasypeme je solí, aby byly celé pokryté.
 7. Pekáč dáme do trouby a pečeme hodinu až dvě, podle velikosti brambor. Malé hodinu, větší déle, toto je potřeba vyzkoušet s vlastní troubou.
 8. Upečené vytáhneme a rychle ze soli vyloupeme, aby nebyly příliš slané.
 9. Brambory na prkénku rozmáčkneme, na každou dáme kousek másla a konzumujeme buď samotné nebo jako přílohu. K samostatnému chodu podáváme mléčné výrobky k vyvážení nutriční hodnoty jídla.

Zdroj: https://www.recepty.cz/recept/brambory-pecene-v-soli-18777, https://recepty.cuketka.cz/brambory-v-popelu/, https://www.nikosuvrohlik.cz/single-post/2017/03/19/brambory-v-popelu, https://www.albert.cz/recepty/brambory-z-popela-s-tvarohovym-dipem

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)