Spaní se psem může být nebezpečné. Má však určité výhody

Pes v posteli

Zatímco dříve byla většina psů venku u boudy, dneska už tomu tak není. Psi se přesunuli do našich obydlí, aby nám tak lépe poskytovali společnost. Spaní se psem přináší určité výhody, ale také nevýhody. Hrozí zde riziko infekce. Pokud jste ale vy i váš pes zdraví, pak výhody převažují nad možnými nevýhodami.

Spaní se psem a nemoci

Pokud má váš pes nějakou nemoc, je velmi nepravděpodobné, že byste se mohli nakazit, jak ostatně ukázaly výsledky výzkumu společnosti Mayoclinic. Virová onemocnění se obvykle nešíří z člověka na zvíře a naopak. Takže v tomto ohledu se můžete cítit v bezpečí.

Pes

Foto: Pixabay

Bakterie mohou být hrozbou

Jinak je to ale s bakteriemi, které může váš pes šířit. Ty mohou být na něm nebo v něm (jedná se o bakterie, které pes pozře).

  • Mezi nejzávažnější bakterie, které pes sní, patří Salmonella a Campylobacter. Tyto bakterie jsou obsaženy v syrovém masu. U psů sice mohou způsobit onemocnění, ve většině případu se tak ale neděje. Obsaženy jsou v psích výkalech, které bychom měli po svých psích mazlíčcích uklízet. Vždy je proto dobré si po kontaktu s psími výkaly (byť nepřímému) umýt ruce, než si sáhnete na obličej nebo začnete něco jíst.
  • Komenzální bakterie, které žijí na psech, aniž by jim způsobovaly újmu. Bohužel však mohou způsobit infekci nebo onemocnění u lidí. Mezi nejznámější patří Staphylococcus. U lidí může způsobit řadu onemocnění od infekcí kůže a ran až po zápal plic a dokonce i meningitidu.

Spaní se psem a lepší spánek

Navzdory výše uvedeným rizikům však také platí, že spaní se psem může poskytovat určité výhody. Jednou z nich je například lepší spánek, jak vyplývá hned z několika studií. Člověk i zvíře si užívají vzájemnou blízkost, je jim dobře a jsou uvolnění. Proto také lépe spí. Psy přitahuje vůně jeho majitelů a navíc preferuje spaní na vyvýšených místech. Počítat je ale třeba s tím, že kromě psa budete spát také s velkým množstvím chlupů, které se mu uvolňují ze srsti.

Zdroje info:

https://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196(17)30486-X/fulltext

https://www.petmd.com/dog/care/is-it-safe-to-sleep-with-pets

https://www.abc.net.au/health/talkinghealth/factbuster/stories/2011/09/01/3301250.htm

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!