Přezrálé banány nepatří do koše! Zde je několik tipů, co s nimi

Banány

Zralé banány jsou chutnou pochoutkou, kterou si s chutí zakousneme i na cestách. Výhodou banánů je totiž to, že je před konzumací nemusíme omývat. Bohužel, jakmile se začnou objevovat první hnědé či černé skvrny na slupce, je to známkou toho, že banány mohou být přezrálé. Takové už nemají svou původní konzistenci a také jejich chuť se mění. Mnozí z nás už si na nich nepochutnají. Přezrálé banány ale do koše rozhodně nepatří!

Pozvěte ptáky do zahrady

Ptáci mohou být ve vaší zahradě prospěšní – tak například si pochutnávají na celé řadě škůdců. Do své zahrady je můžete přilákat například tak, že si pořídíte ptačí budku. Nebo postačí, když banán dáte na vyvýšené místo v zahradě. Nejen ptáci, ale také motýli si přijdou na této pochoutce smlsnout.

Lesk pro listy pokojových květin

Pokud listy vašich pokojových květin ztratily svůj lesk, stačí je přetřít vnitřní stranou banánové slupky. Zbavíte listy prachu, zlepšíte jejich vzhled a umožníte jim lepší příjem živin.

Odraďte mšice

Mnoho rostlin může trpět pod nájezdy těchto malých škůdců. Pro tyto účely postačí, když nasušíte banánové slupky a zakopete je několik centimetrů okolo rostlin, které bývají mšicemi nejčastěji napadány (například růže). Navíc jsou takové slupky vhodné také jako hnojivo pro rostliny. Jak se v půdě rozkládají, dodávají rostlinám živiny. Nasušte je a poté nakrájejte na kousky nebo rozemelte na prášek. Kousky používáme zakopané v půdě, prášek stačí posypat v okolí rostliny.

Banány

Foto: Pixabay

Do kompostu

Banány obsahují látky, které jsou prospěšné pro růst vašich rostlin. Draslík a fosfor mohou dokonale obohatit každou kompostovou hromadu a dodat rostlinám potřebné živiny. V teplém počasí je rozklad banánových slupek velice rychlý.

Využití v kuchyni

Výše jsme využívali spíše banánové slupky – co ale s přezrálým plodem? Ten se dá využít v kuchyni. Je skvělý pro jakékoli celozrnné pokrmy nebo pečení na rostlinné bázi. Díky banánu bude sladké pečivo vlhké a nebude potřeba do něj přidávat tolik cukru. Přezrálé banány jsou sladké dost. Můžete je použít na přípravu banánového chleba, palačinek, sušenek, koláčů, do francouzského toastu nebo na přípravu zmrzliny.

Banánová zmrzlina

Pro přípravu této zmrzliny dejte 5 přezrálých banánů (oloupaných) do mrazáku. Poté je spolu se semínky z jednoho vanilkového lusku vložte do mixéru a rozmixujte dohladka. Budete-li chtít tekutější konzistenci, můžete zmrzlinu naředit mlékem nebo smetanou. Zmrzlinu můžete zkonzumovat ihned, nebo ji nechat ztuhnout v mrazáku.

Pečené banány s čokoládou

Banány nařízněte podélně a do řezu vložte asi 30 g strouhané mléčné čokolády. Zabalte do alobalu a pečte 25 minut na 200 °C. Podávejte jen tak nebo s vanilkovou zmrzlinou.

Zdroj: https://www.handyman.net.au/5-extraordinary-uses-bananas

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!