Jak uchovat brambory co nejdéle čerstvé? Pomůže trik s kaštany a žaludy

Brambory

Skladujete doma brambory. Pokud máte své vlastní, tak určitě. V případě těch nakoupených u farmářů se jedná fakticky také o jakousi povinnost. Skladování brambor nemusí být nijak výrazně náročné, nicméně ne pokaždé se je musí podařit udržet v ideálním prostředí, kdy nebudou klíčit a nebudou se kazit. My se proto v následujících řádcích na skladování brambor zaměříme mnohem podrobněji s tím, že poukážeme na nejčastější chyby při skladování brambor a také prozradíme zajímavý trik, který dokáže brambory udržet dlouho v kvalitním stavu.

Klíčení brambor nepředstavuje jediný problém

Pokud budou brambory skladovány na nesprávném místě, objeví se u nich klíčky. Samotné klíčení brambor ale nemusí nutně představovat ten největší problém. Na bramborách mohou být také patrné hrbolky, což poukazuje na vysokou teplotu při jejich skladování. Nepříjemné je také měknutí hlíz a zapomenout nelze ani na změny ve struktuře slupky.   

Naklíčené brambory

Naklíčené brambory: Foto Radek Štěpán 

Jak správně skladovat brambory

Ideálně v plátěných pytlech. Ještě před tím, než se brambory do pytlů vloží, je třeba vyřadit jakékoli porušené hlízy, případně nahnilé brambory. Skladovat by se měly na tmavém místě, kde panuje teplota mezi 4 až 6 stupni Celsia. Pokud je teplota i kolem 10 stupňů Celsia, neměl by to být nějaký velký problém. Čím ale bude teplota déle přesahovat 6 stupňů Celsia, tím se budou brambory rychleji kazit.

Do pytle s brambory patří také kaštany a žaludy

Tento trik určitě stojí minimálně za vyzkoušení. Kaštany dokážou zpomalit růst klíčků a žaludy jsou vynikající v tom, že zpomalují vysušení a vadnutí hlíz. Brambory zůstanou mnohem déle čerstvé.   

Kaštany a žaludyKaštany a žaludy: Foto Pixabay

Jíst naklíčené brambory?

Někdo hovoří o tom, že by se jíst neměly, nicméně většinou je lidé konzumují s tím, že samozřejmě klíčky a jejich spodní část odstraní. V průběhu klíčení se prakticky pouze zvyšuje obsah glykoalkaloidů v samotných hlízách. Ty nejsou v malém množství nebezpečné. Ke zmírnění klíčení se také vyplatí dát k bramborům jablko. To je dokáže udržet díky uvolňování etylenu bez klíčení až 8 týdnů. Pozor si dejte na skladování brambor společně s cibulí. Ta naopak urychluje jejich klíčení.

Zdroje info: Autor, https://hobby.instory.cz/2733-jak-na-skladovani-brambor-aby-vydrzely-az-do-jara-mame-pro-vas-nekolik-dobrych-rad.html, https://tojenapad.dobrenoviny.sk/dedov-trik-proti-kliceniu-zemiakov/

Brambory v pytlech: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.