Jak správně uchovat domácí uzené maso? Jednoduše, a to několika způsoby

Vyuzené maso

Milujete domácí uzené maso a vždy se těšíte na zimu, až si ho budete moci sami naložit, vyudit a následně sníst? Aby ne, uzené maso je skvělou pochoutkou. Přesto se prakticky vždy setkáte s tím, že ho vyudíte poměrně hodně. Ochutnáte a zbytek masa je zapotřebí uchovat. Jak? To vám prozradíme v následujících řádcích. Alternativ je pochopitelně hned několik. My se zaměříme na jejich pro i proti.

Uchování na vzduchu jako tradiční metoda našich předků

Možná si pamatujete na svého dědečka, který prostě a jednoduše vzal uzené bůčky či další kusy uzeného masa a pověsil je do komory na vzduch. V dané místnosti se pochopitelně netopilo a maso bylo na průvanu. Tím pádem se na něm nesrážela vlhkost, v žádném případě tak neplesnivělo. Dnes je tento způsob uchování uzeného masa v moderních domech komplikovanější.

Vyuzené masoDomácí uzené maso: Foto Radek Štěpán

Uchování uzeného masa ve vakuu

Moderní řešení představuje vakuování domácího uzeného masa. Nejde o nic složitého a maso dokáže v lednici vydržet klidně i měsíc a déle. Pokud maso, které zavakuujete, vložíte do mrazáku, jeho výdrž se několikanásobně zvyšuje. Bez problémů jej můžete použít klidně třeba za 10 měsíců i více. Rozmražení masa z vakuu je naprosto jednoduché. Pouze ho ponoříte do teplé vody. Můžete ho nakonec klidně i uvařit a získáte pochoutku, která má ještě další rozměr.   

Vyuzené maso ve vakuu připravené do ledniceDomácí uzené maso ve vakuu: Foto Radek Štěpán

Klasické zmražení uzeného masa

K tomu přistupuje spousta lidí s tím, že se jedná o nejjednodušší řešení. Maso je dobré uzavřít v igelitovém sáčku, aby vám nebyla cítit uzeným masem celá lednice. Vyplatí se mít také jednotlivé zásuvky, v nichž máte konkrétní zmražené věci. Jednu třeba na zeleninu, druhou na maso a třetí na ryby či sladké produkty. Nepříjemné je při rozmrazování uzeného zmraženého masa jen to, že rozmražení trvá dlouhou dobu. Použít ale můžete i mikrovlnnou troubu.

Zdroj info: Autor

Domácí uzené maso: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.