Dub červený: nejkrásnější a nejméně náročný mezi všemi duby

Dub červený

Dub červený (Quercus rubra) zaujme především barvou svých listů. Jedná se o velice nenáročnou dřevinu, kterou můžete vidět v parcích po celé Evropě. Dub červený má ale svůj původ v Severní Americe, odkud byl do Evropy převezen na konci 17. století. Jeho velikou výhodou je mrazuvzdornost, takže jej lze pěstovat celý rok venku. Tento dub byl použit v Polsku také v lesnictví. Bohužel se ukázalo, že má tendenci vytlačovat domácí duby. Byl označen za invazní druh a v lese už se nepoužívá. V našich zahradách ale své místo dozajista má.

Dub červený a jeho charakteristika

Tento strom může dosáhnout výšky až 20 metru, což už je úctyhodná velikost. Zatímco na jaře a v létě mají listy klasicky zelenou barvu, na podzim se zbarvují do nádherné červené barvy. Odtud má také dub červený svůj název. Právě tyto červené listy jsou považovány za velice dekorativní prvek zahrady. V kombinaci s tmavě šedou kůrou (u starších stromů až černou) vypadají velice pěkně a rozzáří usínající zahradu.

Dubový list

Foto: Pixabay

Dub přitahuje zvířata

Dub červený je ideálním útočištěm pro ptáky, veverky a další zvířata. Zde mohou nerušeně odpočívat, aniž by se musela bát predátorů. Také my lidé dáme v létě zavděk stínu, pod který se můžeme uchýlit. Tento strom v zahradě zkrátka nepřehlédnete. Patří mezi opadavé, takže až červené listy opadají, zůstane vám pouze strom s holými větvemi. I ten ale vypadá velice krásně. Dejte si pozor, protože kořeny stromu mohou nadzvednout chodníky. Vyplatí se vysadit je ve větší vzdálenosti od těchto prvků.

Dub červený, pěstování není složité

Dub červený miluje slunce, ale velmi dobře se mu daří také v polostínu a stínu. Půda by měla být kyselá, vlhká a dobře propustná, protože strom nerad stojí na podmáčeném místě. Jakmile je strom dobře zavedený, odpustí vám i období sucha nebo znečištěné městské prostředí. Avšak po výsadbě dbejte na to, aby půda byla vždycky vlhká, což podpoří zakořenění. První dva až tři roky nechte strom růst s oporou.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/katalog-roslin/roslina/dab-czerwony/

https://www.zahradnictvi-flos.cz/quercus-rubra-dub-cerveny.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!