Jak správně skladovat dýně? Pozor si dejte nejen na vlhkost

sklizeň

Podzim je obdobím pro sklizeň dýní. Nejedná se jen o hokkaido, ale také třeba špagetovou či máslovou dýni, které krásně probarví podzim na zahradě. Pokud nejsou mrazíky, jako tomu bylo letos, lze sklízet i v listopadu. A co teď se sklizenou úrodou? Jak dýně správně skladovat?

Základem je správná doba a postup při sklizni

Podstata spočívá ve správné době a postupu při oddělování od lodyhy při sklizni. Jedině tak vám jakákoli dýně dlouho vydrží. Plody na uskladnění je třeba dobře vybírat, a hlavně s nimi opatrně manipulovat. Podstatou úspěchu je stopka ponechaná na plodu, která by měla být dlouhá zhruba 5 cm. Ale pozor na to, aby se vám pak při následné manipulaci nevylomila. Jizva, která by po ní vznikla, je vstupní branou pro houbové choroby, které bezpodmínečně měkkou dužinu napadají a poté rozkládají.

Vhodné uskladnění dýní

Při skladování dýně chceme, aby nám samozřejmě dlouho vydržela a neshnila. Z toho důvodu je nutné sucho. Pakliže tuto základní podmínku splníte, tak vám dýně bez problému vydrží až do jara. Jelikož dýně nesnáší vlhko, tak zapomeňte na mnohdy doporučované skladování ve sklepě, které nemusí být vzhledem k neupřesněné vlhkosti vhodné.

Ideální je suchý a dobře větraný prostor, kde na dřevěném roštu či policích plody dýní rozložíte tak, aby se nemohly vzájemně dotýkat. Tímto zamezíte případnému vzniku plísní. Optimální teplota pro skladování je v rozmezí 10 až 17 °C, při které slupka dýně ztvrdne a díky tomu dužinu náležitě ochrání. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat v rozmezí 50 až 65 %.

dýně

Foto: Pixabay

Alternativní možnosti skladování

Mezi další možnosti skladování je vložení dýní do starých plátěných tašek, menších jutových pytlů nebo i sítěk a následně je zavěsit. Tímto způsobem můžete skladovat dýně i na půdě. Zásadní je pravidelná kontrola.

Jak poznat, že dýně skladujete správně? Pokud budou ještě v únoru v pořádku, tak je to známka toho, že jste pro ně udělali maximum a je to příslib, že vám vydrží takto až do jara. Každopádně i tak občas dýně zkontrolujte. Případné nahnilé plody okamžitě vyhoďte.

Zdroj: zahradnickakucharka.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay