Vánoční nákup ovoce: Jak vybrat v obchodě správné kaki

Kaki

Doby čerstvých jablek a hrušek ze zahrady jsou už dávno pryč. Nyní je třeba najít jiné ovoce, které by stálo za to a dalo nám dostatek správných vitamínů. V současné době naštěstí v různých supermarketech najdeme spousty cizokrajných plodů, které stojí minimálně za vyzkoušení. Výbornou volbu představuje bezesporu kaki, které bývá také někdy označováno jako zimní jablko. Vybrat v obchodě takové, které bude dokonale zralé a kvalitní, nemusí být zrovna jednoduché. My se proto na některé tipy podíváme v následujících řádcích.

Oranžové plody plné chuti

V regálech supermarketů se toto ovoce objeví pokaždé zhruba na konci podzimu a začátku zimy. Do značné míry se podobá jablku, nicméně svým tvarem může také připomínat rajče. Svou barvou ale určitě ne, ta je sytě oranžová. Pokud se rozřízne, vyznačuje se charakteristickým tvarem hvězdy. Co se týká chuti, pak tento plod připomíná broskev, švestku a jablko dohromady. Možná byste v něm ale rozpoznali ještě i jiné chutě. Kaki se pěstuje vesměs v Asii, několik plantáží je už ale také i v Itálii.

Kaki

Kaki: Foto Pixabay

Jak koupit dokonalé kaki?

V první řadě se podívejte na konkrétní plod a jeho barvu. Pokud je sytě pomerančová a leskne se, máte do jisté míry vyhráno. Pozor na to, aby byla napnutá samotná slupka. Jakékoli známky krabatosti jsou nepřípustné. Stejně tak dejte pozor také na změny barvy. Jestliže má kaki na svém povrchu skvrny podobné modřinám, pak ho neberte. Nezacházelo se s ním opatrně a jde o otlačky. Ty bezesporu nepotřebujete.

Dotykový test a další tipy

Když si budete vybírat konkrétní kaki, můžete provést takzvaný dotykový test. Je dobré zkusit kaki lehce zmáčknout. Pokud se vám to podaří, daný kus neberte, je přezrálý. Plody nakoupené v supermarketu není od věci dát do ledničky, jelikož rychle dozrávají. Takto onen proces zpomalíte. Zelené plody se naopak vyplatí skladovat s jablky, rychleji dozrají.  

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk, ireceptar.cz 

Kaki: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.