Jak připravit na grilu dokonalý burger

Burger

Přípravy na grilovací sezónu jsou již v plném proudu a pokud stále ještě přemýšlíte čím letos své přátele pohostíte, máme pro vás jeden tip. Připravte si dokonalý burger, který jen tak něco nepřekoná. Základem jsou vždy čerstvé suroviny a péče o detail, poradíme jak na to.

V prvé řadě musíme zmínit způsob přípravy, nejlepší chutě docílíte zřejmě na grilu, který využívá dřevo či dřevěné uhlí jako zdroj tepla. Tato příprava dodá burgeru skvělé kouřové aroma, avšak ani příprava na elektrickém grilu či pánvi nebrání tomu připravit si dokonalý burger.

Kvalitní bulka a čerstvé maso jsou základ

Surovinou, kterou na burgeru poznáte ze všeho nejvíc a hraje nejdůležitější roli v chuti je kvalitní maso a čerstvá bulka. Maso doporučujeme koupit hovězí a ideálně si je nechat namlít u řezníka nebo v domácích podmínkách. Stačí vám k tomu mlýnek na maso a hlavní surovinu si následně můžete připravit přesně podle svých představ. Jak vybrat ty nejlepší mlýnky na maso vám poradí recenze například na Compari.cz.

Bulku můžete koupit v pekárně již připravenou, ale je důležité vědět, jaká je její chuť, rozhodně není dobré kupovat vakuované bulky, které spolehlivě vaši cestu za dokonalým burgerem pohřbí. Jako nejlepší cesta se jeví upéct si vlastní bulku. To není nikterak náročné a navíc si ji můžete dochutit přesně podle své chuti a případně přidat i další suroviny, které zlepší výslednou chuť (hodí se třeba kousky oliv). BurgerBurger: Zdroj obrázku Pixabay.com

Zelenina

Zde záleží spíše už jen na vaší chuti. Rozhodně doporučujeme zapojit rajče a salát, jako ověřenou klasiku. Rajče dodá správnou šťavnatost burgeru a salát celkovou chuť zjemní. Další ingredience, které můžete doplnit jsou například houby, ty stačí jemně osmahnout na másle a nakrájené na plátky přidat k burgeru. Dále můžete přidat karamelizovanou cibulku nebo čerstvou ředkev.

Slanina a sýr

Bez slaniny si lze burger jen stěží představit, při jejím výběru je proto dobré dávat pozor na kvalitu. Kvalitní slaninu poznáto obvykle mimojiné i tak, že si ji můžete nechat nakrájet přímo z celého kusu slaniny, vakuovanou variantu ze supermarketů nedoporučujeme. Pokud chcete zkusit něco méně tradačního, pak si můžete koupit hezkou schwardvalskou šunku nebo pancettu, kterou si stejně jako běžnou slaninu před servírováním na burger do zlatova osmahnete.Grilování burgeruGrilování burgeru: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jako klasický sýr, který je pro správný burger typický se již zažil anglický cheddar. A je nutno říci, že zcela právem. Cheddar je opravdu asi jednou z nejlepších možností, kterou můžete zvolit. Avšak ne každý sýr, který se za cheddar v obchodě vydává, je opravdu cheddar. Často tyto sýry jen náhražkou originálu nebo obsahují pouze nějakou část pravého cheddaru. Sto procentní originál poznáte obvykle podle ceny, tento sýr ještě poměrně drahý a pokud narazíte na sýr, který se jako cheddar tváří, ale je neobvykle levný, je dobré zbystřit.

Omáčka

Jako vhodnou omáčku můžete využít klasickou majonézu, ale pokud chcete opravdu jedinečný burger, musíte zapojit více kreativity. Zkuste si nějakou omáčku doma vytvořit, většina z nich bude na majonézovém základu, ale omáčky ponesou váš vlastní podpis v podobě surovin, které do nich zvolíte. Pokud se nechcete pustit do omáčky na majonézovém základu, můžete si zaexperimentovat s domácí barbecue omáčkou nebo domácím kečupem. 

Burger: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.