Jak předejít praskání rajčat

Prasklé rajče

Těšili jste se na skvělou a bohatou úrodu rajčat? Aby ne! Možná se ale čertíte, když vidíte některé plody, které jsou hodně popraskané. Na vině můžete být buď vy sami, nebo počasí, jež aktuálně panuje. My se v následujících řádcích podíváme nejen na příčiny praskání rajčat, ale také na jeho eliminaci a samozřejmě na to, kdy je možné popraskaná rajčata ještě konzumovat.

Nepravidelný přísun vody

Hlavní příčinou praskání rajčat je bezesporu nepravidelný přísun vody. Mnozí zahradníci radí zalévat rajčata jednou za dva až tři dny, a to pořádně. Jiní zalévají rajčata každý den. V obou případech se ale nejspíše s prasklinami setkáte. My zaléváme každý den, prasklých rajčat je letos minimum, nicméně jsou patrná na každé druhé, třetí rostliny. Počítat se musí i s tím, že občas zaprší, takže přísun vody pravidelný určitě nebude. Rostlina neví, co si s nečekaným přísunem vody počít, a tak pletiva prostě na plodech praskají.

Prasklé rajče

Popraskané rajče: Foto Radek Štěpán

Pravidelná zálivka je důležitá

Jestliže se na chalupu či chatu dostanete jednou za týden, pak rajčata na zahrádce u ní budou nejspíše více popraskaná. Doma se určitě snažte o pravidelné zalévání. Ve sklenících a jiných krytých prostorách může být zálivka maximálně pravidelná. venku už je to o něco horší, jak jsme se zmiňovali výše.

Prasklé rajče

Popraskané rajče: Foto Radek Štěpán

Pořiďte si odolnější odrůdy

Pokud vám praskání rajčat vadí, není problém pořídit si odrůdy, jejichž rezistence vůči zmiňovanému jevu bude poněkud vyšší. Mezi ty vysoce odolné se řadí třeba:

  • Tipo,
  • Bejbíno,
  • Parto,
  • Strillo,
  • Toríno
  • a jiné.

Častěji praskají hlavně hybridy typu F1 a podobně.   

Popraskaná rajčata

Popraskaná rajčata: Foto Radek Štěpán

Dají se popraskaná rajčata jíst?

Jestliže je puknutí relativně čerstvé a má pouze bílou barvu, většinou lze rajče bez potíží konzumovat. Vyvarujte se jezení rajčat napadených plísní nebo čímkoli jiným. Ideální je každopádně sklidit popraskané rajče co možná nejdříve, aby se do prasklin nedostala plíseň.

Zdroje info: https://prima-receptar.cz/proc-mi-praskaji-rajcata/
https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/rpn-radi-jak-se-zbavit-praskani-plodu-rajcat/
https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/476-praskani-rajcat-vada-nebo-vlastnost

Popraskaná rajčata: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.