Řasy ve vašem jezírku? Žádný problém!

Řasy

Pokud máte zahradní jezírko, pak se na řasy nedíváte příliš přívětivě. Je důležité vědět, že mají celou řadu důležitých funkcí, pro které se vyplatí neodstraňovat je zcela. Zapotřebí je pouze kontrolovat jejich růst, protože když jich je příliš mnoho, vaše jezírko nevypadá nejlépe. Velice důležitá funkce, kterou řasy mají, je produkce kyslíku. Ze všech rostlin na naší planetě produkují nejvíce kyslíku – dokonce 90 % veškerého kyslíku v atmosféře je původem z vody. Kromě toho mohou sloužit jako potrava pro živočichy ve vašem jezírku.

Příčiny „zelené vody“

Řasy jsou potravou nejen pro živočichy, které vidíte, ale zejména pro ty, které až tak viditelné nejsou. Jedná se o různé mikroorganismy a makroorganismy. Jakmile se tyto přestanou množit a vymřou, řasu nemá kdo likvidovat. A tak dochází k jejímu přemnožení, což poznáme poměrně snadno: podle nepěkně zelené barvy vody. Tyto organismy vymírají zejména v důsledku měnícího se pH v rámci jednoho dne (kritická je pH nižší než 7 nebo vyšší než 9). Ideální hodnota pH je 8,3, ale pokud se pohybujete v rozmezí od 7,5 do 8,5, pak jste v normě.

Jezírko

Foto: Pixabay

Uhličitanová tvrdost

Tento parametr se nazývá také jako hodnota KH. Pokud klesne hodnota KH pod 5°dH (německá stupnice tvrdosti), pak je pravděpodobné, že se dojde k rozkolísání optimálních hodnot pH (pod 7 nebo více než 9). Toxicita dusitanu a amoniaku roste a je smrtelná pro všechno živé, co v jezírku máte. V takovém případě je dobré kontaktovat odbornou společnost, která vám pomůže problému se zbavit.

Žádný fosfát, žádné řasy

Pro svůj růst potřebují řasy hlavně dusík, uhlík, sluneční světlo a fosfát. S množstvím slunečního světla umíme pracovat s pomocí různých přípravků. Čím více je světla, tím rychlejší je růst řas. Ovlivnit umíme také s množstvím fosfátu ve vodě. Maximální množství je 0,035 mg/l. Čím méně je fosfátu ve vodě, tím nižší je růst řas.

Zdroj: https://zahradnickakucharka.cz/nevite-jak-udrzet-rasy-v-jezirku-pod-kontrolou-poradime-vam/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!