Přírodní repelent proti klíšťatům si vyrobíte z bylinek

Klíště

Léto už je v plném proudu a mnozí z nás vyráží do přírody. Stačí jedna procházka po louce, případně pobyt na zahradě s vyšší trávou a můžete mít o zábavu postaráno. Přinesete si totiž hned několik klíšťat. Aktuálně je jich opravdu hodně. Pro spousty lidí představují klíšťata pouze jakýsi neškodný hmyz, který jenom saje krev. Jednoduše se ho dá zbavit. Přesto mohou být neskutečně nebezpečná. Boreliózu ani encefalitidy nelze podceňovat.

Prevence jako základ

Spousta lidí se dnes nechává očkovat proti klíšťové encefalytidě. Počítat byste ale měli s tím, že před lymskou boreliózou vás očkování bohužel neochrání. I proto je ideální řešit spíše preventivní opatření. Určitě nebudou spočívat v tom, že nevyrazíte do přírody či na zahradu. Ideální je především volba správného repelentu, který bude mít za úkol klíšťata odpudit. K dispozici je aktuálně nejen v lékárnách řada vcelku drahých preparátů. Přitom si stačí repelent vyrobit jednoduše doma. Stačí k tomu pár bylinek a běžných věcí.

Klíště

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak na přírodní repelent proti klíšťatům

Na výrobu repelentu proti klíšťatům budete potřebovat jen několik málo přísad. Konkrétně se jedná o:

  • 9 kapek rozmarýnového esenciálního oleje,
  • 7 kapek skořicového esenciálního oleje,
  • 2 velké lžíce sladkého mandlového oleje,
  • 3 kapky kvalitního oleje z cedrového dřeva.

Postup je jednoduchý

Veškeré přísady se smíchají ve skleněné nádobě, jež se dobře promíchá. Repelent uchováte v menší sklenici. Aplikuje se jednoduše. Prostě si potřete různá místa na těle, kam se klíšťata nejraději uchylují. Pokud chcete chránit před klíšťaty své mazlíčky, použijte olej z pelargonie.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.