Jak poznat zralé cukety: Stačí jednoduchý test

Test cukety nehtem

Zahrada se vám už určitě zelená a aktuálně zraje spousta druhů ovoce i zeleniny. Mnohým zeleninovým záhonům nyní vévodí cukety. Tyto skvělé plody, které byly původně vyšlechtěny v Itálii, dozrávají většinou ve velkém a rozhodně není od věci vědět, kdy je možné jednotlivé plody sbírat. Poznat zralost cukety je určitě nutné, jinak si na této skvělé zelenině moc nepochutnáte.

Jaké cukety jsou ke sběru nejlepší?

Ideálně takové, jejichž délka se pohybuje někde mezi 7 až 15 centimetry. Plody jsou křehké a skvěle chutnají. Sklízet by se měla cuketa tak, že se odřízne nožem i s kouskem stopky. Z cukety jen tak nezmizí šťáva a v chladu bez problémů vydrží klidně i několik týdnů. Důležitý je také čas sklizně. V létě to není problém. Pokud ale na podzim klesne teplota pod 4 °C, mívají cukety poškozenou slupku, což není dobré. Ideální je touto dobou chránit cukety bílou textilií a sklízet je opravdu včas.

Zralé cuketyZralé cukety: Foto Radek Štěpán

Nenechávejte cuketu zbytečně přerůstat 

Plody cukety je zapotřebí sklízet zavčasu. Nechat je přerůstat není zrovna nejlepším nápadem. Mladé plody jsou totiž nejlepší a nemají vyvinutá semínka. Tím pádem se jich pochopitelně nemusíte pracně zbavovat. Cukety mají také měkkou konzumovatelnou slupku, což je ideální. Jestliže budete chtít semena na příští rok, nechejte dozrát kompletně třeba jen jeden plod, semínek v něm bude spousta.

cuketyPřerostlé cukety: Foto Pixabay

Jednoduchý test pro poznání zralosti cuket

Opravdu nic složitého. Stačí pouze nehtem zarýt do plodu. Pokud je cuketa měkká, určitě ji můžete použít třeba na grilování nebo jinou spotřebu, jež nevyžaduje nějakou velkou tepelnou úpravu. U tužších cuket už je lepší využít je spíše na buchtu nebo na smažení. Když cukety přerostou, musíte vytáhnout semena a následně cuketu použít třeba na cukeťák nebo placky či kaši.   

Test cukety nehtemTest cukety nehtem: Foto Radek Štěpán

Zdroje info: ireceptar.cz, dumazahrada.cz, vlastní zkušenosti autora

Test cukety nehtem: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.