Trávníkový koberec: znáte jeho výhody a nevýhody?

Tráva

Pěstování trávníku je poměrně jednoduchou činností, každý rok ale bojujeme s menšími či většími potížemi. Může jít o holá místa v trávníku, plevel nebo mech, málo zelený trávník a podobně. S trochou dobré péče ale můžete docílit toho, že váš trávník bude vypadat jako by se o něj starali ti nejlepší zahradníci. Do značné míry vám pěstování, údržbu a péči o trávník může usnadnit právě trávníkový koberec.

Trávníkový koberec

Trávníkové koberce jsou málo náročné na údržbu, jsou ale většinou dražší a vyžadují perfektní úpravu podkladu. Také založení tohoto trávníku je mnohem jednodušší. Pokud si navíc pořídíte moderní stroje na jeho údržbu, úspěch je zaručen! V první řadě je tedy postarat se o dokonalý podklad pro trávník. Tam, kde jsou nerovnosti, je třeba je vyhladit. Staré drny je třeba odstranit, stejně jako veškerý plevel (i s kořeny). Odstraňte také kameny, kořeny stromů a rostlin a vše, co by mohlo způsobit nerovnost vašeho trávníku.

Trávník

Foto: Pixabay

Příprava podkladu

Zeminu pod trávníkem můžete zúrodnit například tím, že do ní zapracujete kompost nebo použijete vícesložkové hnojivo. Díky tomu se váš trávníkový koberec lépe ujme. Zeminu zryjte do hloubky 20 cm a poté vyrovnejte hráběmi. Poté už stačí koberec položit – a ihned máte krásný trávník. Aniž byste museli čekat. Nyní použijte granulované hnojivo na trávníky. Aplikovat jej můžete ručně, nebo i speciálním secím strojem. Při ručním výsevu rozdělte dávku na dvě stejné části a rozprostřete ji v křížových směrech – podél a napříč pozemku. Díky tomuto hnojivu urychlíte růst trávníku a současně docílíte odolnějšího trávníku.

Založení trávníku

Poté zeminu uhlaďte hráběmi. Počkejte pár dní. Po této době se podívejte, zda vznikly nerovnosti, a i ty uhlaďte. Nyní už můžete položit svůj trávníkový koberec. Jeho cena je sice vyšší, ale na druhou stranu můžete ušetřit za jeho pozdější údržbu. Je totiž odolnější proti chorobám, plevelům i klimatickým výkyvům. Můžete jej založit v mnohem delším časovém úseku, než tradiční trávník. Aby si trávníkový koberec zachoval tyto schopnosti, je třeba, abyste jej vysadili co nejdříve poté, co jste si jej koupili. Není totiž vhodný ke skladování.

Pokládání koberce

Každou roli odviňte a přiložte těsně k zemi. Jeden pás je třeba přitlačit k druhému, aby nevznikly mezery. Takto zaplňte celý prostor, který chcete mít zatravněný. Přebytečné kusy trávníkového koberce můžete snadno odřezat a použít na jiných místech. Nově založený trávník vyžaduje hodně vody – deset až patnáct litrů na metr čtvereční trávníku. Zalévejte jej každé dva až tři dny ráno, kdy slunce ještě není silné. Jakmile trávník začne růst, můžete zálivku omezit.

Zdroj: https://fajnyogrod.pl/porady/malo-uciazliwa-pielegnacja-trawnika-sprawdzone-sposoby/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!