Jak poznat složení půdy jen podle toho, jaké plevely na ní rostou – stačí jeden pohled a budete mít jasno

Plevel

Jak poznat složení půdy jen podle toho, jaké plevely na ní rostou – stačí jeden pohled a budete mít jasno. Ne vždy je třeba nechávat provádět poměrně drahé rozbory půdy, abyste zjistili, zda budou mít nově založené záhony dostatek výživy nebo ne. Mnohdy se stačí jen podívat na to, co na ní roste.

Věřte nebo ne, ale i docela obyčejné plevely vám mohou při plánování vaší zahrady velmi významně pomoci. Stačí se jen podívat na to, které druhy u vs na pozemku rostou a hned budete mít jasno. A to i bez drahých a komplikovaných rozborů půdy.

Bohatost na dusík

Například jetelu a kopřivě se daří v půdě bohaté na dusík, což naznačuje vysokou úrodnost půdy. Dusík je důležitý prvek pro tvorbu zelených částí rostlin a jejich růst. Pokud tedy na vaší zahradě prosperuje jetel a kopřiva, máte pravděpodobně kvalitní a živinami bohatou půdu.

Dobře propustná a minerály bohatá půda

Pampeliška je známá tím, že roste snadno v různých typech půd. Její přítomnost však často ukazuje na dobře propustnou půdu s dostatečným obsahem minerálů. To může být indikací půdy bohaté na vápník, draslík a další důležité minerály.

Půda s nižší úrodností

Jitrocel, bodlák a podběl jsou rostliny, které jsou schopny se přizpůsobit těžší a chudší půdě, ale rostou také v dobrých půdních podmínkách. Pokud tedy na své zahradě najdete tyto druhy, může to naznačovat, že půda je střední úrodnosti.

Plevel

Náhledové foto: Pixabay

Úrodná půda bohatá na humus

Na úrodné půdě bohaté na humus se často vyskytují netýkavka, rozrazil, kopřiva, ptačinec a pryšec. Humus je organická hmota v půdě, která poskytuje živiny rostlinám a zlepšuje její strukturu. Tyto druhy rostlin indikují zdravou a živiny bohatou půdu, která je ideální pro rostliny s vyššími nároky na výživu.

Mírně alkalická půda

Violkovité rostliny, šalvěj, hluchavka a čekanka mají rády mírně alkalickou půdu. Pokud se na vaší zahradě vyskytují tyto rostliny, může to naznačovat, že pH půdy je mírně zásadité. To může být důležité, protože některé rostliny se lépe daří v takovém prostředí.

Kyselá půda

Naopak výskyt rmenu rolního, vrbovky úzkolisté, šťovíku, rozrazilu jarního a protěže bahenního může naznačovat kyselou půdu. Kyselá půda může být výzvou pro některé rostliny, ale může být vhodná pro jiné, které se dobře adaptovaly na tyto podmínky.

Pokud tedy chcete lépe poznat úrodnost své půdy, začněte pozorováním rostlin, které na ní rostou. Tyto indikátory vám mohou poskytnout užitečné informace o její kvalitě a podpořit vás v úspěšném pěstování rostlin na vaší zahradě. Pamatujte si však, že každá zahrada je unikátní a kvalita půdy se může různit na různých místech.

https://www.belnovosti.by/sad-i-ogorod/kak-na-glaz-opredelit-yavlyaetsya-li-grunt-plodorodnym-sekretnyy-sposob, https://hobby.instory.cz/1143-kvalitu-pudy-vam-pomuze-urcit-i-plevel.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)