Jak opticky zvětšit zahradu? Pomocí jednoduchých triků

zahrada

Sny a přání se často liší od skutečnosti. Toužíte po větší zahradě, ale realita je taková, že jste rádi i za malou zahrádku či předzahrádku, kde můžete něco málo pěstovat nebo mít oblíbené okrasné keře? Nicméně i ta nejmenší zahrádka nemusí působit stísněným dojmem. Poradíme vám, jak opticky zvětšit exteriér.

Světlá barva plotu

Začněte tím nejjednodušším způsobem, jak navodit v malé zahradě dojem většího prostoru, a to díky správné volbě barvy plotu nebo zdí. Sázkou na jistotu je bílá či jakákoli světlá barva, která dodá vašemu exteriéru na širším vzhledu. Protože v případě tmavé barvy se vytvoří iluze stínu, čímž se akorát prostor opticky zmenší.

Kombinace rostlin ohledně velikosti a barvy

Jak sesadit květiny a další rostliny tak, aby to opticky zvětšilo vaši zahrádku? Efektivním řešením je různorodá textura. Vytvořit dostatečně prostorovou hloubku pomůže střídání tmavších druhů rostlin s hrubší texturou, které vysaďte do záhonu vpředu. Naopak do zadní části zvolte rostliny s jemnější strukturou a světlejšími barvami. Rovněž vsaďte na kombinaci různých velikostí. Zde platí, že vpředu budou rostliny menšího vzrůstu.

Další kombinace je v podobě vysazení trpasličích dřevin, pod kterými najdete a využijete prostor pro ještě menší rostliny. Tímto vrstvením budete moci vysadit více zeleně, aniž byste jakkoli neúměrně zatížili prostor.

malá zahrada

Foto: Pixabay

Venkovní osvětlení dokáže zázraky

Nezapomeňte ani na osvětlení, které je nejen praktické, ale dokáže doslova zázraky. Vhodně vybrané osvětlení zajistí, že i malá zahrada bude večer vypadat větší. Když nad posezením zavěsíte co nejvýš svítící girlandy, lucernu nebo jen obyčejné venkovní žárovky, vytvoříte jedinečnou atmosféru, prodloužíte si posezení v exteriéru. K tomu světlo přitáhne pohledy, tudíž budete více vnímat prostor nad hlavou než omezené prostory vaší zahrádky.

Zdroje: ireceptar.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay