Piliny nejsou odpad, na zahradě je skvěle využijete. Některým druhům je však lepší se vyhnout – důležitý je původ

Piliny nejsou odpad, na zahradě je skvěle využijete. Některým druhům je však lepší se vyhnout. Piliny toho na zahradě dokážou opravdu hodně – musíte si však vybrat ty „čisté“. Nesmí prostě pocházet z chemicky ošetřeného dřeva.

A vybírejte si také ty správné stromy, z jejichž dřeva piliny použijete. Některé dřeviny totiž obsahují látky, které mohou bránit růstu jiných rostlin. Ukázkovým příkladem je juglon, který brzdí růst veškeré vegetace v okolí. Mezi stromy, jež obsahují juglon, patří např:

  • ořešáky
  • olše

Piliny z těchto stromů lze použít jen tak, že je na několik měsíců zkompostujete.

Piliny jako hnojivo bohaté na živiny

To, co bylo dříve považováno za problematický odpad, lze přeměnit na hnojivo bohaté na živiny pro vaši zahradu. Namísto likvidace pilin je můžete zkompostovat a vytvořit tak cennou organickou hmotu. Tento proces vyžaduje trpělivost, protože kompostování pilin může trvat až 12 měsíců. Chcete-li urychlit rozklad, zvažte obohacení dřevního odpadu hnojivy bohatými na dusík, jako je hnůj nebo dusičnan amonný.

Mulč

Foto: Pixabay

Po několika měsících kompostování můžete hotové hnojivo zapracovat do půdy, abyste zlepšili její strukturu, nebo jej použít jako mulč kolem rostlin. Půda se obohatí o organické látky, což podpoří růst kořenů a usnadní rostlinám příjem živin. Konečný výsledek? Kvetoucí a bujně rostoucí zahrada – užitková i okrasná.

Piliny jako mulč

A pokud tento rostlinný odpad použijete jako muč, pak své záhony nejenom vyživíte, ale také od jejich návštěvy odradíte mnohdy nepříjemné slimáky. Vytvořenou bariéru však musíte pravidelně obnovovat, jinak nebude fungovat.

 

Zdroj: https://ibuilder-cs.techinfus.com/udobreniya/raznovidnosti-i-primenenie-opilok-v-ogorode/, https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-v-zahrade-vyuzit-piliny-a-hobliny-kam-se-hodi-a-kde-dobre-poslouzi-29589.html, https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-vyuzit-drevni-zahradni-odpad-vetve-piliny-a-stepku-31431.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)