Jak pěstovat zázvor

Zázvor lékařský, rostlina pocházející z jihovýchodní Asie, je výbornou medicínou na některé neduhy. Navíc je i chutný díky svým výrazným aromatickým látkám. Pěstovat jej můžete i pro využití v kuchyni, jedná se totiž o velmi oblíbené koření. Jeho pěstování vám vřele doporučujeme a jak na něj, to se dozvíte právě v našem příspěvku.

Pěstování zázvoru

Vypěstovat si zázvor není složité. Připravte si půdu bohatou na živiny a vložte do ní čerstvý oddenek, jehož pupeny musí směřovat vzhůru. Ten pak mírně zasypte půdou. Zázvor umístěte na slunné místo za okno. Rostlinka má ráda vyšší teploty, nesvědčí jí výkyvy teplot. Zalévejte jej denně do misky vlažnou vodou. Zázvor nepřelévejte, ale ani jej nenechejte uschnout. Přihnojujte jej hnojivem na pokojové rostliny. Zázvor klíčí docela dlouho, ale pak již roste rychle. Jakmile vám začne zasychat, je ta správná doba na konzumaci jeho části. Zbylou část můžete opět zasadit.

Zázvor a jeho účinky

Zázvor můžete použít nejen jako koření do mnoha pokrmů, ale i jako lék. Má protizánětlivé, detoxikační i antibakteriální účinky. Užívá se při nevolnostech a zažívacích potížích, vhodný je také při nachlazení. Podporuje chuť k jídlu a také usnadňuje trávení. Dále snižuje hladinu cholesterolu, podporuje zvýšení tělesné teploty, krevní oběh a zabraňuje srážení krve. Vhodný je také při hubnutí. Čaj ze zázvoru si můžete koupit v lékárně, připravit si ho můžete také doma. Trápí-li vás nachlazení a kašel, udělejte si pampeliškový med se zázvorem, který můžete použít jako sladidlo do čaje nebo jej namazat na chléb.

Zázvor a jeho negativní účinky

Zázvor v těhotenství, tedy jeho dlouhodobá konzumace, se nedoporučuje, stejně tak v době kojení. Užít jej mohou ženy, které trpí ranními nevolnostmi, ale pouze krátkodobě. Nežádoucí účinky zázvoru jsou ojedinělé, ale u některých jedinců se může objevit pálení žáhy, průjem či žaludeční potíže, na kůži pak může způsobit podráždění. Jste-li diabetici, konzumaci zázvoru prokonzultujte se svým lékařem, protože zázvor snižuje hladinu krevního cukru, a tak bude možná nutné upravit dávkování vašich léků. Pozor na vysoké dávky zázvoru si dejte také vy, kteří trpíte srdečními chorobami.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.