Jak pěstovat melouny

Vodní meloun

Melouny jsou v naší zemi nepochybně spjaty s létem, kdy je jejich konzumace největší. Meloun má osvěžující chuť, ale i blahodárné účinky. Je močopudný, obsahuje totiž kolem 90 % vody. Má také mnoho vitamínů A, B1, B2, C a minerálních prvků. Má antioxidační účinky, stimuluje krevní oběh a využívá se při léčbě ledvinových kamenů. Vypěstujte si melouny a mějte radost z vlastní úrody.

Druhy melounu

Meloun je velmi často považován za ovoce. Jde však o tykvovitou plodovou zeleninu. Je známo několik druhů melounů, ale v podstatě se rozdělují na dva hlavní druhy, a to na meloun vodní a meloun cukrový. Nejznámější je meloun vodní, jehož dužina má jasně červenou barvu, čímž se liší od melounů cukrových. Má vysoký obsah vody, proto je podíl cukru, vitamínů a minerálních látek velmi malý. Meloun má velmi málo kalorií. Meloun cukrový neboli žlutý meloun je srovnatelný s  vodním melounem, liší se však v podílu množství cukru, které je skoro 3x vyšší. Druhy cukrových melounů se pak od sebe liší tvarem, chutí, barvou i velikostí.

Pěstování melounů

V první řadě si uvědomte, že melouny mají vegetační období 130 až 150 dní, proto také začněte s výsadbou již v květnu přímo na stanoviště. Doporučujeme vám však výsadbu předpěstovaných sazenic do květináčů či sadbovačů, protože je spolehlivější. Začít můžete již v dubnu. Dávejte si pozor na stálou teplotu, která by se měla pohybovat kolem 23°C. Melouny by vám měly vyklíčit po pár týdnech. Z předpěstované sadby můžete získat první úrodu až o tři týdny dříve než z předpěstovaného výsevu.

Výsadba, vegetace sklizeň melounů

Předpokládaná doba výsadby připadá na polovinu května až června, a to na teplé a chráněné stanoviště. Před tím, než sazenice vysadíte, je otužte. Určitě je dobré, pokrýt záhon netkanou černou textilií. Takto zajistíte rostlinkám co nejvíce tepla. Vysazujte do vzdálenosti minimálně 50 cm. Melouny musíte po celou dobu vegetace hojně zalévat. Pokud je sucho, zalévejte je častěji ve větší množství. Textilie by vám měla vláhu udržet. Jednou týdně přidejte do zálivky tekuté hnojivo. Melouny by vám měly vykvést začátkem léta. Sklízet je pak můžete zhruba na konci srpna.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.