Jak pěstovat surfinie

Surfinie jsou vlastně převislé petúnie. Jsou velmi oblíbené a vidět je můžete v letním období, kdy kvetou v bílé, růžové modré nebo purpurové barvě. Hodí se na pěstování v truhlíku nebo v zavěšených nádobách na terase či balkóně. Pokud byste i vy chtěli surfinie pěstovat, podívejte se, jak jednoduché je jejich pěstování, dodržíte-li pár zásad.

Surfinie jsou převislé petúnie

Na rozdíl od běžných petúnií, které se rozrůstají do šířky i výšky, stonky surfinií přepadávají přes květináč krásnými a bohatými květy. Odrůd těchto nádherných květin je celá řada. Fialové květy má plnokvětá surfinie Priscilla Kerpril, kterou můžete zasadit do truhlíku nebo závěsného květináče. Surfinii Gigant Purple můžete pěstovat samostatně. Oblíbené jsou také surfinie Pink Vein nebo Blue. Pěstovat můžete i keříčkové surfinie, ze skupiny Nana, které jsou odolné vůči padlí a Pendula, které jsou nejžádanější.

Zásady pěstováí Surfinie

Pokud chcete pěstovat surfinie ze semen, je nutné si rostlinky předpěstovat nejlépe v lednu až březnu. Vysazovat je na vhodné stanoviště pak doporučujeme v květnu. Pěstovat je v létě můžete i uvnitř domu. Umístit byste měli surfinie na slunné stanoviště, snesou však i polostín, kde vám ale tolik nepokvetou. Důležité je u pěstování těchto rostlin dostatek vláhy během celého vegetačního období. Úplně nejlépe uděláte, pokud je vysadíte do samozavlažovacích truhlíků. Seženete je v každém zahradnictví. Rostliny potřebují také dostatek živin. Hnojivo nejlépe přimíchejte do substrátu. Surfinie můžete přihnojovat i průběžně. Mladé rostlinky musíte zaštipovat, protože jinak by nebyly košaté.

Přezimování, rozmnožování a choroby surfinií

Na zimu truhlíky se surfiniemi uložte do světlé a chladné místnosti, omezte zálivku, ale dejte pozor, aby vám substrát úplně nevyschl. Nepřidávejte už žádná hnojiva. Pokud se vám povede ji přezimovat, můžete si ji namnožit řízkováním. Surfinie nejčastěji postihuje choroba zvaná padlí. Doporučujme květiny preventivně ošetřit postřikem proti této chorobě. V každém dobrém květinářství či zahrádkářství vám ochotně poradí, který postřik je nejlepší.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.