Zvonek řepka zaujme krásou i svými účinky. Pěstování zvládne začátečník

zvonek řepka

Možná jste tuto rostlinu už viděli a zaujala vás svými krásnými květy. Víte, že si ji můžete vypěstovat na své zahrádce pro okrasu, ale také k užitku? Poradíme, jak na to, aby vám zvonek řepka krásně kvetl, i to, jak rostlinu využít v kuchyni.

Zvonek řepka je z čeledi zvonkovitých. Jak už sám název prozrazuje, zaujme květy ve tvaru zvonku. Rostlinu najdete na suchých loukách, okrajích lesů, cest, a právě i v zahrádkách. Pěstovat ji můžete i na té své. Nic složitého. Bez problému zvládne i úplný začátečník. K tomu zvonek řepka neslouží jen jako okrasná dekorace, ale lze i zpracovat a konzumovat.

Rostlina ze Středomoří

V 17. století se Zvonek řepka pěstoval pro jeho masitý kořen, který má nasládlou chuť. K nám se rostlina dostala ze Středomoří. Prvně byla v české přírodě zaznamenána roku 1892. Pokud jste ji viděli a obdivovali, tak si ji můžete vypěstovat na své zahrádce. Radovat se můžete nejen z krásných květů, ale i účinku, který rostlina má na naše zdraví. Podporuje chuť k jídlu, čistí pleť a pomáhá při zánětu mandlí.

Zvonek řepka aneb podmínky pro pěstování

Jedná se o dvouletou kulturní rostlinu. Ve druhém roce dorůstá do výšky 30 až 100 cm. Zvonek řepka neboli zvonek hlíznatý se vyznačuje svými typicky modrými květy. Kvete v období květen až srpen. Plodem je pukající tobolka s malými jemnými semeny.

Semena vysévejte smíchaná s pískem. Vhodné je slunné či polostinné stanoviště se živnou a propustnou půdou. Osivo nezakrývejte hlínou. Mladé rostliny je třeba vyjednotit. Výsev se provádí v květnu. Zvonek zaujme nejen květy, ale má i pěkné listy, které mají sytě zelenou barvu a vytváří bohaté listové růžice. Jde o mrazuvzdornou rostlinu, proto se sklízí od října po celou zimu, pokud není půda zmrzlá.

zvonek

Foto: Unsplash

Využití a zpracování v kuchyni

Zvonek řepka vám nezkrášlí jen zahradu, ale můžete si na něm i pochutnat. Listy se upravují jako špenát. Jen mějte na paměti, že nemají nikterak výraznou či specifickou chuť, proto je třeba dochutit kořením, česnekem a cibulí. Nejvíce zajímavou částí je ovšem kořen, který se už ve středověku používal jako zelenina i léčivka. Však kdysi šlo o nejžádanější zeleninu do salátů. Mladé výhonky se v jarním období připravují jako chřest.

Největší pozornosti se těší již výše zmiňovaný kořen, který je jedlý a má jemnou a mírně nasládlou chuť. Můžete ho jíst syrový i v upraveném stavu. Jelikož jsou kořeny rostliny velmi dietetické, představují ideální potravinu pro diabetiky. Kořen obsahuje velké množství inulinu a žádné škroby. Nejlepší je kořen nastrouhat coby základ do zeleninového salátu.

Zdroj: jimejinak.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Unsplash