Jak pěstovat chia semínka

V posledních letech se stále více prosazují takzvaná chia semínka. Mnohdy jsou označována jako čia, což je ostatně i samotná správná výslovnost těchto semínek. Jedná se o semínka šalvěje hispánské, která pochází z oblastí Latinské Ameriky. V dobách minulých se totiž jednalo o pradávnou bájnou potravinu, kterou konzumovali s velkou oblibou staří Aztékové. Společně s různými druhy luštěnin patřila tato semínka nedílně do jejich tradičního jídelníčku. V době okolo roku 900 před naším letopočtem se těmito semínky dokonce i platilo, což je vcelku unikátní.

Jak se semínka konzumovala

V minulosti se chia semínka konzumovala především samotná. Jinak byla i součástí nejrůznějších nápojů. Mlela se i na úplný prášek. Pak se mohla podávat ve směsi spolu s obilninami. Vznikaly tak skvělé kaše plné různých vitamínů. Vynikající je chia semínko také s fazolemi. Určitě není od věci soustředit se i na to, jaké látky vlastně tato semínka obsahují. Ostatně i pro ně se nakupují anebo pěstují.

Semínka běžců

Chia semínka jsou velmi oblíbená hlavně u lidí s vysokou fyzickou zátěží. Semínka navíc disponují hydrofilními vlastnostmi, takže dokážou nabobtnat a zvětšit svůj objem. Obsahují velké množství proteinů a také pro lidské tělo tolik potřebné omega 3 mastné kyseliny. Obsahují ale také železo, zinek, fosfor, magnesium a spousty dalších skvělých látek. Jedná se doslova o studnici vitamínů pro komplexní využití.

Pěstování chia semínka v našich podmínkách

Zázračné semínko chia se bohužel v našich podmínkách pěstovat úspěšně nedá! Šalvěj hispánská potřebuje ke svému zdárnému růstu zcela specifické podmínky, které se jí dostávají pouze právě v oblastech Střední Ameriky. Pokusit se o jejich pěstování můžete, nicméně tolik konstantního tepla a pravidelné vlhkosti nastavíte jen velmi složitě. Pokud ano, pak vás energie vynaložená na pěstování vyjde hodně draho.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.