Jakou zeleninu pěstovat na balkoně

Moderní panelové domy nabízejí skvělé balkóny nebo lodžie, které se vyznačují velkým množstvím prostoru, který lze využít například pro pěstování zeleniny. Dát si skvělé plody přímo z vaší balkonové zahrádky je maximálně osvěžující, příjemné a hlavně zdravé. Spousta lidí s pěstování různých plodin na vlastním balkonu brání, a to především proto, že se bojí pěstitelského neúspěchu. Je to škoda, protože některé druhy zeleniny se dají i v paneláku pěstovat bez jakýchkoli obtíží. V následujících řádcích vám dámy několik tipů.

Rajčata jsou vděčná

Výbornou volbou jsou zejména balkonová rajčata. Jedná se o druh, který dokáže nabídnout maximální pohodlí při pěstování. Jsou speciálně vyšlechtěna tak, aby rostla na hodně prosluněných balkonech. I tak ale potřebují dostatečné množství vody. Zapomenout bychom neměli ani na prostorný truhlík. Čím více hlíny bude rajče mít, tím menší množství hnojiva budeme nuceni použít. U kbelíků není nutné hnojit ani jednou v průběhu sezony.

Kořenová zelenina

Oblíbená je i kořenová zelenina, nicméně její pěstování nebývá na balkonech a lodžiích až tak časté. Děje se tak hlavně kvůli tomu, že nenabízí průběžnou sklizeň podobně, jako tomu bylo u zmiňovaných rajčat. Na kořenovou zeleninu se vztahují i nepříjemnosti vyplývající z přespřílišného slunečního svitu. Díky němu jdou rostliny spíše do výšky a kořen, kvůli němuž se pěstují, je fakticky minimální a nepoužitelný.

Chilli papričky

moderním paneláku se mnohdy pěstují chilli papričky. Ty si můžete koupit v některém z řetězců již přímo v truhlíku s plody. Vydrží vám celou sezonu a sklizeň bude vynikající. Volit můžete ze spousty zajímavých barev. Ty dokážou vaši lodžii či balkon dokonale prosvětlit a prosytit nádhernými barevnými kombinacemi. Nádherné jsou například papričky žíhané s fialovými špičkami.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.