Lunární kalendář na poslední lednové dny – pomůže vám perfektně nastartovat sezónu

výsev

Lunární kalendář na poslední lednové dny – pomůže vám perfektně nastartovat sezónu. Lunární kalendář je kalendářní systém, který používá cykly měnícího se měsíčního světla, známého jako k určení dnů, týdnů a měsíců v kalendáři vhodných pro různé činnosti. Většina lunárních kalendářů se řídí fázemi Měsíce, a proto mají měsíce odlišné délky od 29 do 30 dnů.

Co říká lunární kalendář a jak je vhodné pečovat o vaši zahradu na konci měsíce ledna? Podívejte se na rozpis jednotlivých prací na celý týden. Rozhodně neplatí, že během ledna nemusíte dělat nic. I to je období, kdy vaše zahrada bude něco potřebovat. A co přesně?

Připravte nářadí i jmenovky na výsevy

O to rychleji budete moci ve správný čas reagovat. Podívejte se, jak to udělat den za dnem.

24. leden – 25. leden

Do květináče můžete vysadit menší celer či petržel, abyste níž následuje čerstvou nať. Nať je bohatá na vitamin C a také obsahuje množství minerálních látek. Měsíc je v tyto dny ve znamení Panny a jsou dny kořene. Co to znamená? Pokud věříte na lunární kalendář, tak samozřejmě to, že se daným jednotlivým rostlinám bude dařit úplně nejlépe, když je vysadíte v tomto období.

Mrazíky

Foto: Pixabay

26. leden – 27. leden

Jsou dny květu a kraluje znamení Váhy. Pokud je víkend bez mrazu, tak je dobré vyvětrat sklad. Nezapomeňte ani na kontrolu ovoce a zeleniny. Kontrolujte také hlízy jiřin a mečíků. Nádoby, ve kterých máte vysazené cibuloviny (krokusy, narcisy, hyacinty) přeneste do místnosti, kde je teplota okolo 20 ° C. Právě ta jim prospívá. Ideální je mít je třeba v takzvaných zimních zahradách. Pokud ji nemáte, zkuste chodbu, kde je obvykle o něco chladněji.

28. leden – 29. leden

Vhodné dny na péči o nářadí. Můžete brousit nůžky, rýče či motyky. Natírejte pařeništní rámy a vydezinfikujte a vyčistěte nádoby na výsev. Zabavte se také při chystání jmenovek na výsevy. Zkrátka a jednoduše neponechte nic náhodě a chystejte se na to, že nastane sezona a v danou chvíli je nutné mít vše připraveno. Měsíc je ve znamení Štír a jsou dny listu.

30. leden – 31. leden

Jsou dny plodu a převládá znamení Střelec. V případě silných mrazů ochraňte záhony (salát, dvouleté květiny) netkanou textilií či chvojím. Moniliózou napadené plody spalte nebo hluboko zakopejte. To proto, že potřebujete zajistit stoprocentní eliminaci a zamezit tak jakémukoliv dalšímu šíření.

 

Zdroj: https://www.mptoner.cz/stolni-kalendar-lunarni-kalendar-pavla-skacela-p56127/, https://www.knihcentrum.cz/lunarni-kalendar-nasich-babicek-2024

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)