Kvetoucí větvičky

Jak urychlit kvetení větviček ve váze

Krásně rozkvetlé větvičky ve váze patří k jaru a nejedna hospodyně by je ráda měla v interiéru co možná nejdříve. Především třešeň, sakura, kdoulovec, dřín nebo višeň dokážou vytvářet opravdu kouzelné kvítky. Většinou se na ně čeká poměrně dlouho, nicméně existují způsoby, jak se dá kvetení urychlit. Pro rychlení jsou optimální dřeviny, jež kvetou zhruba do začátku měsíce května. Čím blíže jste zkrátka k datu výkvětu, tím lépe.

Jak se poznají květní pupeny?

Myslet si, že všechny pupeny na keři či stromu mají zárodky květů, by bylo mylné. Z drtivé většiny vznikají listy. Květuschopné pupeny poznáte podle mnohem kulatějšího tvaru a jsou také velmi blízko sebe. Tradičně se najdou hlavně na straně stromu, která je prosluněná. Nepoužívejte určitě jednoleté výhony rostoucí napřímo uprostřed koruny stromku. Někdy je možné větičky posbírat i po samotném řezu ovocných dřevin.

Kdy větvičky uříznout?

Větvičky se tradičně odřezávají až v momentu, kdy už skončí období s hodně nízkými teplotami. Řezat lze mnohdy již v prosinci a lednu, případně v únoru právě po prořezu stromů a keřů. Čím později větvičky uřízneme, tím dříve budeme mít květy.

Kvetoucí větvičky

Jak řešit rychlení?

Řezat by se měly větve o délce ideálně mezi 50 až 80 cm. Svážou se d svazků a nechají po několik hodin důkladně pomalu rozmrznout. Poté by měl svazek putovat zhruba na 12 do vody o teplotě kolem 28 °C. Uložit je lze klidně i vodorovně do vany. Teplota vody bude samozřejmě postupně klesat. Druhý den se svazek zabalí do mikrotenového sáčku a postaví do větší nádoby. V místnosti by mělo být kolem 20 °C. Pozor na pokoje s hodně suchým vzduchem. Ten zapříčiňuje usychání pupenů.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *