Jak ochladit psa v horkém dni

Pes reguluje svou teplotu vyplazeným jazykem a zrychleným dýcháním, ovšem v horkém počasí si poradit sám nedokáže. Máme pro vás několik tipů na ochlazení vašich domácích mazlíčků a jako bonus vám prozradíme, jak se u psa pozná úpal.

V horkých dnech se především vždy ujistěte se, že se pes nikdy nebude po dlouhou dobu pohybovat na sluníčku. Jeho tělesná teplota je přirozeně vyšší než u člověka a o to obtížněji ji lze v případě potřeby snížit.

Jak ochladit psa v domě nebo v bytě?

Připravte mu chladné a zastíněné místo. Máte-li suterén, dočasně ho přestěhujte tam. Ujistěte se, že má v misce vždy studenou vodu a vyměňte ji ihned, jakmile se zahřeje, do jisté míry mohou pomoci nejrůznější fontánky.

Pes

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pokud je tom možné ostříhejte ho a srst pečlivě pročešte kartáčem, který odstraní odpadávající podsadu, která působí jak další vrstva izolace. Ochlaďte psa za pomoci lehké sprchy s vlažnou vodou nebo mu rovnou zajistěte koupání třeba v malém bazénku. Jen pozor na teplotní šok

Vsadit můžete také na šikovnou chladicí podložku, případně na čas svého mazlíčka uložte na kameninu nebo dlaždice. A nezapomeňte chladit i celou místnost, což koneckonců prospěje i vám.

TIP: Chladící podložku je nutné vždy po nějako dobu umístit do chladničky nebo mrazáku. Jakmile jejich teplota dosáhne 10 – 15 ° C (řiďte se přiloženým návodem), jsou plně připravené k použití v psím pelíšku nebo boudě

Kdy je třeba zbystřit.

Svého psa pozorně sledujte. Pokud bude bez nálady nebo dokonce letargický, nemá chuť k jídlu, sípá a nadměrně sliní, raději s ním navštivte veterináře. Může jít o příznak úpalu.

Chlazení psa v autě

Ještě před cestou auto vyvětrejte, pokud je horké. Nejprve otevřete dveře a okna, pak se chvíli rozjeďte s pootevřenými okny a teprve poté zapněte klimatizaci. A nezapomeňte sbalit dostatek vody a třeba i již zmíněnou chladící podložku.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak poznat úpal u psa

Úpal je vlastně přehřátí těla. Pes se ochlazuje tím, že lapá po dechu a částečně přebytečné teplo redukuje i prostřednictvím svých tlapek. Termoregulace je u psů z tohoto důvodu mnohem obtížnější a přehřeje se snáz než vy.

Správná tělesná teplota u psa by se měla měla pohybovat okolo 38,5 stupně. Pokud ovšem vystoupá nad 41 °C, dochází v organismu často k nevratným změnám. Může jít o vážné poškození mozku a často i smrt.

I pes může mít mrtvici, po níž se už nemusí docela zotavit nikdy, to je stejné jako u lidí. Vždy mějte proto v záloze připraven bezkontaktní teploměr a pokud si nebudete stavem svého zvířecího mazlíčka jen trochu jistí, okamžitě ho použijte. Letargie a nechuť k jídlu by se totiž mohly brzy změnit v něco mnohem horšího.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)