Angrešt a bylinky: Dobrá kombinace

Angrešt - bobule

Angrešt je ovoce, které je plné vitamínu C, B a minerálů, jako je měď, vápník, fosfor a mangan. 100 g ovoce obsahuje pouze 44 kalorií, takže je skvělé i pro dietu. Mnozí z nás si z angreštu připravují často džem či marmelády. Je to skvělý způsob, jak zpracovat angreštovou úrodu. Letos ale můžete vyzkoušet džemy tak trochu jinak – zkuste k angreštu přidat bylinky. Heřmánek nebo třeba bezový květ? To vše se dá využít!

Angreštový džem s heřmánkem

Postupujte tak, že 1,5 kg angreštu omyjte. Dejte ho do hrnce a smíchejte se 100 ml citronové šťávy. Mezitím si do většího hrnku nebo hrnce nachystejte 3 lžíce sušených heřmánkových květů (mohou být i ze tří sáčků heřmánkového čaje). Zalijte je 250 ml horké vody a nechte 10 minut odstát. Poté slijte, květy pořádně vymačkejte a tekutinu přilijte k angreštu s citronovou šťávou. Všechno přiveďte k varu a poté přidejte 1 kg cukru. Vařte 15 minut, poté vyzkoušejte hustotu džemu (klasický talířový test). Rozdělte do sklenic, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru. Pokud nestihnete džem spotřebovat do 4 týdnů, sterilujte.

Angrešt

Angrešt: Zdroj obrázku Pixabay.com

Angreštový džem s bezovým sirupem

Nejprve si omyjte 1 kilogram angreštu. Smíchejte jej se 300 ml vody a přiveďte k varu. Snažte se angrešt co nejvíce rozbít. Po 15 minutách přidejte 900 g cukru krystal a 100 ml bezového sirupu. Až se cukr rozpustí, odměřujte 10 minut. Poté proveďte zkoušku hustoty džemu. Pokud je džem dostatečně hustý, můžete jej začít plnit do sklenic a sterilovat.

Angreštový džem s mátou

Nejprve si připravte mátový odvar: 3 lžíce sušené máty (lze použít i tři čajové sáčky máty) zalijte 250 ml horké vody. Po 10 minutách slijte. 1 kg angreštu omyjte a dejte do hrnce spolu s 50 ml vody a mátovým odvarem. Jakmile přivedete k varu, přidejte 0,5 kg želírovacího cukru. Promíchejte a vařte asi 15 minut. Poté vyzkoušejte, zda je džem dost hustý. Jestliže vám hustota vyhovuje, můžete džem rozdělit do sklenic a případně také sterilovat.

Angrešt: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!