Jak nejlépe uchovat čerstvý česnek

Česnek

Máte doma krásný česnek z vlastní úrody, nebo koupený od nějakého soukromého zemědělce? Ať už je vaše situace jakákoli, rozhodně se vyplatí skladovat ho tak, aby co nejdéle vydržet v kvalitním stavu a zachoval si ony potřebné vlastnosti, které se na něm ceníme nejvíce. Jak na to? Alternativ je vcelku hodně, a tak vás s těmi nejznámějšími seznámíme v následujících řádcích.

Kytička do vázy

Ač se to nezdá, tato varianta je zcela optimální. Vhodné je sklízet i s delšími stonky a následně obráceně dát česnek do vázy či sklenice. Dokáže efektivně pohlcovat vlhkost jdoucí z vaření a jen tak nevyschne. Máte-li pouze palice bez stonku, stačí do nich jemně napíchnout špejle. Jen se nesmí porušit jednotlivé stroužky.

Česnek

Foto: Pixabay

Česnek utopený v oleji

Určitě zajímavou variantou je také oloupání česneku, očištění stroužků a následné naložení do slunečnicového oleje. Ten lze postupně používat stejně jako samotné stroužky česneku.

Pasta se solí na vaření

Zajímavou volbou je také prolisování česneku a jeho následné smíchání se solí. Budete-li používat vždy čistou lžičku, česnek vydrží poměrně dlouho. Přidávat jej takto lze do spousty pokrmů. Na 1 kilogram česneku se dává cca 250 gramů soli. Takto konzervovaná česneková pasta dokáže vydržet ve spíži klidně i několik let.

Mrazení česneku

Také tato alternativa se běžně používá. Česnek se dává do krabičky a vždy, když se vytáhne z mrazáku, jej není problém nastrouhat a použít do jakéhokoli pokrmu, který si to zaslouží.

Česnek

Foto: Pixabay

Česnekové puzzle

Zajímavou volbou je také naskládání palic česneku do sklenice jako puzzle. Sklenice se pak dá do temného a suchého prostředí. Nezavírá se. Vydržet by měl až do jara. Pozor u tohoto skladování na chladné sklepy. V takovémto prostředí bude česnek snadno hnít. V souvislosti s vlhkostí je to samozřejmě logické.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.