Česnek

Jak nejlépe uchovat čerstvý česnek

Máte doma krásný česnek z vlastní úrody, nebo koupený od nějakého soukromého zemědělce? Ať už je vaše situace jakákoli, rozhodně se vyplatí skladovat ho tak, aby co nejdéle vydržet v kvalitním stavu a zachoval si ony potřebné vlastnosti, které se na něm ceníme nejvíce. Jak na to? Alternativ je vcelku hodně, a tak vás s těmi nejznámějšími seznámíme v následujících řádcích.

Kytička do vázy

Ač se to nezdá, tato varianta je zcela optimální. Vhodné je sklízet i s delšími stonky a následně obráceně dát česnek do vázy či sklenice. Dokáže efektivně pohlcovat vlhkost jdoucí z vaření a jen tak nevyschne. Máte-li pouze palice bez stonku, stačí do nich jemně napíchnout špejle. Jen se nesmí porušit jednotlivé stroužky.

Česnek

Česnek utopený v oleji

Určitě zajímavou variantou je také oloupání česneku, očištění stroužků a následné naložení do slunečnicového oleje. Ten lze postupně používat stejně jako samotné stroužky česneku.

Pasta se solí na vaření

Zajímavou volbou je také prolisování česneku a jeho následné smíchání se solí. Budete-li používat vždy čistou lžičku, česnek vydrží poměrně dlouho. Přidávat jej takto lze do spousty pokrmů. Na 1 kilogram česneku se dává cca 250 gramů soli. Takto konzervovaná česneková pasta dokáže vydržet ve spíži klidně i několik let.

Mrazení česneku

Také tato alternativa se běžně používá. Česnek se dává do krabičky a vždy, když se vytáhne z mrazáku, jej není problém nastrouhat a použít do jakéhokoli pokrmu, který si to zaslouží.

Česnek

Česnekové puzzle

Zajímavou volbou je také naskládání palic česneku do sklenice jako puzzle. Sklenice se pak dá do temného a suchého prostředí. Nezavírá se. Vydržet by měl až do jara. Pozor u tohoto skladování na chladné sklepy. V takovémto prostředí bude česnek snadno hnít. V souvislosti s vlhkostí je to samozřejmě logické.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

10 komentářů

 1. dagmar Odpovědět

  Nejvíce se mně osvědčil česnek v kytici. Kupuji dva druhy česneku na dlouhých stoncích od farmářů a dávám je do velkého starého hliněného džbánku v kuchyni. Mimo užitku dělají i krásnou výzdobu a opravdu vydrží až do příští sklizně.
  Stroužky česneku jsem mrazila, uchovávala česnek ve sklepě v chladu, dělala pastu, ale vždycky byl nějaký problém.

 2. Čestmír Odpovědět

  Česnek v kyticích mi vydrží v kuchyni opravdu až do další sklizně. Navíc je velmi dobře vidět jakýkoli problém. Jakmile vidím flíček, beru přednostně. Všechny ostatní způsoby znamenají ztrátu na kvalitě a způsobí změnu vůně a chuti

 3. Vala František Odpovědět

  Česnek už několik let uskladňuji tak že vysušený česnek po sklizni zabalím do savého papíru / noviny,
  kuchyňské útěrky…/ a uložím do chladna.
  Vydrží celou sezonu.

 4. Mirka Odpovědět

  Kdysi mi poradila starší kolegyně a já podle ní spoustu let dělám: Svařit litr vody s 1 kg soli.Stroužky oloupat,dát do skleniček a zalít vychladlým solným roztokem.Zavíčkovat a dát dle velikosti sklenky jen na cca10 minut do páry.Česnek vydrží i několik let.Uchovávám ve spížce.Mírná sedlina soli,která se ve skleničce utvoří není na škodu.

 5. Jarka Odpovědět

  Já česnek rozmixuji, přidám trochu vody a dám do tvořítka na ledové kostky. Po zmrazení je vyndám do krabičky a strčím do mražáku .

 6. Pepíno Odpovědět

  Také jsem skladoval česnek jako kytici ve váze na kuchynské lince cca 8 let až jsem zjistil že na česneku mám roztoče zvaného Vlnovník česnekový .

 7. Karel Kos Odpovědět

  hlavně když ho přinesete ze supermarketu tak ho rozebrat očistit, Protože polovička je zkažená.

 8. Irena Odpovědět

  Česnek do oleje můžete dát tak na týden, pak začne kvasit a musíte jej vyhodit. Nechápu, proč to sem dává,když radí,jak uchovat česnek.

 9. Aster Odpovědět

  Řadu let skladuju česnek v copu – jeden mám zavěšený v kuchyni na okně a druhý v komoře na zdi – vydrží, dokud se nesní – což je většinou tak v květnu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *