Hořký meloun momordica prý zatočí i s nádorovými buňkami

Momordica

Už jste viděli, případně pozřeli, hořký meloun? Tato zvláštní plodina se vyznačuje doslova nechutným aroma, nicméně jeho účinky jsou prý pro lidské zdraví fascinující. Údajně dokáže zabít až 98 % nádorových buněk. Mnohdy je Japonci označován jako ovoce dlouhověkosti. My se v tomto článku podíváme na jeho rozšíření, následně se zaměříme na účinky a nezapomene upozornit i na způsoby konzumace plodů.

Karavella, karela či goya

Přesně takto je hořký meloun označován ve své domovině. Tu má především v Africe, Asii a Jižní Americe. Za syrova ho v podstatě nesníte a po tepelné úpravě se situace nijak extrémně zpravidla nezlepší. Přesto jde ale pro místní o jednu z nejoblíbenějších plodin. Ti hovoří o tom, že se k jeho chuti musí člověk prostě projíst. Ne každý ale dokáže prvotní konzumace ustát.

Momordica

Léčivých účinků hořkého melounu je spousta

Momordica obsahuje spousty živin a vyznačuje se i minimální kalorickou hodnotou. Jinak obsahuje třeba také mangan, vitamíny B1,B2 a B3 či C. Jde také o skvělý zdroj hořčíku, fosforu, zinku, beta karotenu, kyseliny listové a dalších látek. Obsahuje i železo a vápník. Šťáva z tohoto plodu je schopna snižovat krevní tlak a pomáhat při astmatu, kožních onemocněních či žaludečních problémech. Mimo jiné je konzumace hořkého melounu i skvělou prevencí rakovinného bujení. Meloun disponuje také antibiotickými a protizánětlivými vlastnostmi. Podpoří obranyschopnost těla a tlumí účinky enzymu guanylate cykláza. Ten pravděpodobně stojí za vznikem leukémie či lupénky.

Momordica

Jak toto ovoce jíst?

Momordica je dokonce tak hořkou plodinou, že se využívá místo chmele v některých čínských pivech. Jinak se tradičně přidává do polévek curry a stir fry. Meloun se jinak jí v době, kdy je ještě zelený, ale začíná žloutnout. Čím více je zralý, tím má hořčejší chuť. Jinak se z něj také třeba připravují nápoje. Sušená lžička melounu se zalije horkou vodou a nechá cca 10 minut vyluhovat. Následně se směs popíjí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.