Zahradní nůžky – stříhejte efektivně a ulehčete si práci

Zahradní nůžky

Potřebujete na zahradě zastřihnout plot, přerostlé křoví, růže, trávu, bylinky nebo silné větve? Jak úvodní otázka napovídá, pro každý účel budete používat jiné nůžky. Pro naplnění této zásady máte v obchodech k dispozici celou řadu nástrojů. Jiný tvar čepele, jiná rukojeť, jiná velikost. Vše má svůj důvod a vy dnes zjistíte, jaké nůžky se stanou pomocnou rukou pro krásu vaší zahrady.

Jednočepelové, nebo dvoučepelové?

S jednočepelovými kovadlinkovými nůžkami ustřihnete více než s nůžkami dvoučepelovými. Je také pravdou, že se tak snadno neotupí a déle vydrží. Druhá strana nůžek nemá čepel, ale plochu.

Jejich střih není dokonalý – poradí si nejlépe se suchými větvemi až do průměru 25 mm, ale i s kořeny. Vždy záleží na kvalitě nástroje. Pokud sáhnete po té nejvyšší možné, budete stříhat větve s průměrem až do 5 cm nebo dráty. S těmito nůžkami však neustřihnete větev až ke kmeni stromu, takže vám po ní zůstane vždy malá neustřižená část, kterou budete muset v případě živých větví ošetřit.

Dvoučepelové zahradní nůžky se podobají těm na papír. Hodí se na keře, trvalky i růže. Umí přesný, nenáročný střih. Rychleji se otupí – budete je muset častěji brousit. Jejich univerzální podobu, která stříhá živé větve do 2 cm a květiny, se vám budou hodit vždy. Stačí je skladovat na suchém místě, občas nabrousit, a budou sloužit léta.

Ty nejdelší z nich (až 80 cm) slouží k zastřihávání živých plotů. Výjimkou nejsou ani nůžky teleskopické, které vám nahradí žebřík či štafle. Dvoučepelové nůžky pořídíte i ve variantě, kdy jsou špičaté, úzké a celkově krátké. Ty se hodí na velmi choulostivé rostliny. Další specializované nůžky jsou pak na bylinky, trávu či úpravu bonsají.

Zahradní nůžkyFoto: Extol

Tip: To, do jaké šíře nůžky pracují, se vždy dočtete na obalu výrobku. Do průměru 2 cm se bude vždy jednat spíše o nůžky na květiny a bylinky. Nad 2 cm se už bude jednat o nůžky na větve.

Cena zahradních nůžek

Vždy se nakonec projeví to, kolik budete chtít do nůžek investovat. Základní verze pořídíte už za pár stovek korun. Pokud oceníte nůžky tlumící nárazy či převod, který bude šetřit vaši sílu, stačí vybrat nástroj dražší v řádu nižších tisícikorun. Cenově nejvýše se pak nachází nůžky akumulátorové, které pracují za vás.

Pozor na puchýře

Až budete vybírat své nové nůžky, sledujte jejich ergonomii. To, jak vám padnou do ruky, bude pro vaši práci základ. Víte, že existují různé velikosti rukojetí? Padne vám spíše velikost S, nebo to bude L? Dejte si tu práci a běžte si nůžky vyzkoušet. Je předem jasné, že jinak bude vybírat žena, jinak muž. Zajímavostí je, že existují rukojeti nastavitelné a také samozřejmě zahradnické nůžky pro praváky a pro leváky.

Ruční zahradní nůžky

Foto: Fiskars

Jak zjistit, že mi jsou zahradnické nůžky tak akorát?

Uchopte nůžky a ujistěte se, že palcem i prsty pohodlně dosáhnete na obě stříhací ramena. S pohodlím při práci souvisí i materiál, který budete třeba i několik hodin držet v ruce. Pamatujte, že vždy je lepší ocel než hliník (či jiné slitiny). A že měkká rukojeť je vždy lepší než tvrdá. Prim v moderní době hrají také materiály jako je teflon, který je lehký a nerezne.

Při výběru si neopomeňte pohlídat také hmotnost nůžek. Čím lehčí budou, tím méně vás bude po delší práci bolet ruka nebo záda.

Péče o zahradní nůžky

Pokud se budete o své nůžky pečlivě starat, dlouho vám vydrží. To znamená, že pokud na sobě budou mít nečistoty, otřete je hadříkem, případně použijte i vodu s mýdlem. Pak je skladujte na suchém místě. Nezapomínejte na občasné broušení a olejování čepelí.

Náhledové foto: Shutterstock

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.