Okrájený ananas

Jak nakrájet ananas s minimální ztrátou dužniny

Dát si skvělý ananas třeba právě nyní v období Vánoc je naprosto skvělé. Naše tělo potřebuje vitamínový gejzír, což ananas bezesporu nabízí. Především obsahuje velkou porci enzymů, jež jsou schopné pomoct ve štěpení bílkovin. My se v následujících řádcích zaměřme hlavně na porcování ananasu. Vždyť komu by nebylo líto dužniny, již mnohdy vyhazujeme i s prakticky nejedlou slupkou? Než ale k porcování přejdeme, podíváme se na to, kde ananas roste a jak vybrat ten správný.

Původ v Jižní Americe

V dobách minulých rostl ananas prakticky pouze v Jižní Americe. Nyní se ale pěstuje v mnohých zemích, kde má optimální podmínky, tedy dostatečné množství tepla a vláhy. Jedná se především o Thajsko, Austrálii, Afriku, Havaj, Filipíny, Mexiko a další země. Všude v těchto zemích si tohoto ovoce nesmírně váží, a tak jej porcují takovým způsobem, aby skutečně využili co největší množství samotné dužniny.

Ananas

Jak vybrat optimální plod?

Plod ananasu, který se utrhne, už nemá šanci dozrát. S tím je zapotřebí při nákupu počítat. Kupujte tedy jen zralé plody. Poznají se podle toho, že u nich lze odloupnout vypouklejší šupiny kůry. Listová růžice musí mít zelené, nikoli zahnědlé listy. Samozřejmostí je u čerstvého ananasu také velmi příjemná svěží sladká vůně. Doma při pokojové teplotě vydrží plod ananasu pouze několik dní. Naporcovaný jej můžete mít kratší dobu v lednici. Určitě ale misku nezapomeňte překrýt, jinak plod okorá.   

Ananas      

Optimální porcování ananasu

Vychází samozřejmě ze znalostí lidí v zemích, kde se ananas tradičně pěstuje. V první řadě se odkrojí listová růžice. Tu si dejte zakořenit, můžete pěstovat ananas doma jako pokojovku.

Rozkrojený ananas

Poté už budete krájet co nejslabší vrstvu kůry tak, že na plodu zůstanou černá očka s malými trny v šikmých řadách.

Ananas a zbytky

Částečně okrájený ananas

Ta pak budeme postupně odkrajovat tak, že uděláme zářez ve tvaru písmena V.

Okrájený ananas

Poté se už ananas nakrájí dle libosti s tím, že se odstraní tvrdý střed. Spousta lidí ho totiž nemusí. Podívat se na porcování ananasu můžete na našem videu.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *