Jak nakrájet ananas s minimální ztrátou dužniny

Okrájený ananas

Dát si skvělý ananas třeba právě nyní v období Vánoc je naprosto skvělé. Naše tělo potřebuje vitamínový gejzír, což ananas bezesporu nabízí. Především obsahuje velkou porci enzymů, jež jsou schopné pomoct ve štěpení bílkovin. My se v následujících řádcích zaměřme hlavně na porcování ananasu. Vždyť komu by nebylo líto dužniny, již mnohdy vyhazujeme i s prakticky nejedlou slupkou? Než ale k porcování přejdeme, podíváme se na to, kde ananas roste a jak vybrat ten správný.

Původ v Jižní Americe

V dobách minulých rostl ananas prakticky pouze v Jižní Americe. Nyní se ale pěstuje v mnohých zemích, kde má optimální podmínky, tedy dostatečné množství tepla a vláhy. Jedná se především o Thajsko, Austrálii, Afriku, Havaj, Filipíny, Mexiko a další země. Všude v těchto zemích si tohoto ovoce nesmírně váží, a tak jej porcují takovým způsobem, aby skutečně využili co největší množství samotné dužniny.

Ananas

Foto: Pixabay

Jak vybrat optimální plod?

Plod ananasu, který se utrhne, už nemá šanci dozrát. S tím je zapotřebí při nákupu počítat. Kupujte tedy jen zralé plody. Poznají se podle toho, že u nich lze odloupnout vypouklejší šupiny kůry. Listová růžice musí mít zelené, nikoli zahnědlé listy. Samozřejmostí je u čerstvého ananasu také velmi příjemná svěží sladká vůně. Doma při pokojové teplotě vydrží plod ananasu pouze několik dní. Naporcovaný jej můžete mít kratší dobu v lednici. Určitě ale misku nezapomeňte překrýt, jinak plod okorá.   

AnanasFoto: Radek Štěpán

Optimální porcování ananasu

Vychází samozřejmě ze znalostí lidí v zemích, kde se ananas tradičně pěstuje. V první řadě se odkrojí listová růžice. Tu si dejte zakořenit, můžete pěstovat ananas doma jako pokojovku.

Rozkrojený ananas

Foto: Radek Štěpán

Poté už budete krájet co nejslabší vrstvu kůry tak, že na plodu zůstanou černá očka s malými trny v šikmých řadách.

Ananas a zbytky

Foto: Radek ŠtěpánČástečně okrájený ananas

Foto: Radek Štěpán

Ta pak budeme postupně odkrajovat tak, že uděláme zářez ve tvaru písmena V.

Okrájený ananas

Foto: Radek Štěpán

Poté se už ananas nakrájí dle libosti s tím, že se odstraní tvrdý střed. Spousta lidí ho totiž nemusí. Podívat se na porcování ananasu můžete na našem videu.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.