Liči čínské aneb dvouslivák lahodný: Ovoce se specifickou chutí

Liči čínské (Litci chinensis, Sonnerat) je také známé pod názvem dvouslivák lahodný. Tento exotický plod pochází původem z Číny a Indočíny. Pod tenkou slupkou se skrývají lahodné šťavnaté plody, které někdo připodobňuje ke kompotovaným mandarinkám. Chuť liči je ale specifická, a tak se najdou mnozí, kteří toto ovoce milují, stejně tak jako ti, kteří je nenávidí. Ovoce roste na obrovském stromu, který může dosahovat výšky až dvacet metrů a dožívat se více než 200 let. Pěstitelé ale strom udržují do výšky deseti metrů pro snadnější sklizeň plodů.

Sladké plody

Liči má v průměru okolo 2,5 centimetru, délku může mít okolo 4 centimetrů. Tvar tohoto ovoce je nejčastěji oválný, může ale být také srdčitý a kulatý. Slupka má narůžovělou barvu a po jejím sloupnutí (jde to velmi snadno) se dostáváte k jedlé dužině. Při konzumaci si dejte pozor: uprostřed se nachází pecka, která je velká asi jako fazole. Některé plody mají tuto pecku zakrslou a objem dužiny je tudíž větší.

Čínské jahody či švestky

Toto ovoce můžeme také najít pod názvem čínské švestky (je-li dužina vysušená) nebo jako čínské jahody (konzervované plody). V těchto podobách můžeme liči konzumovat. Samozřejmě nejlepší je v čerstvé podobě, nicméně kvalitu si plody udrží maximálně 4 dny po utržení. Plody můžete také podusit na másle a použít jako náplň do palačinek nebo ozdobu dezertů. Využívejte je podobně jako konzervované jahody. Čerstvé plody nevařte, dužina získá houbovitou texturu.

Pěstování liči

Ze semínek zkonzumovaných plodů si můžete vypěstovat vlastní rostlinku. Semínko by nemělo být scvrklé, ale hladké a pevné. Pozor – rychle ztrácí svou klíčivost, takže jej zasaďte co nejdříve poté, co si ovoce přinesete ze supermarketu. Očistěte semínko od dužiny a zasaďte asi dva centimetry hluboko do směsi rašeliny a písku (namíchané ve stejném poměru). Ideální je teplota kolem 20 °C a neustálá vlhkost půdy. Za měsíc vám vyklíčí rostlinka.

Péče o rostlinku

Pak už jen stačí udržovat rostlinku před přímými slunečními paprsky a s neustále vlhkou půdou. Velký strom vám z ní bohužel nedoroste a ani plodů se nedočkáte. Nicméně můžete získat velmi zajímavou pokojovou rostlinu. Přes zimu ji nechte v místnosti, kde je teplota okolo 10 °C. Mrazu bychom rostlinku vystavovat neměli, i když krátkodobě vydrží i teploty pod nulou. Jednou za 14 dní můžeme rostlince přilepšit tekutým hnojivem pro pokojové rostliny v období od února až do konce září.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!