Petrželka: fakta, která jste o této bylince ještě nevěděli

Petrželka

Petrželka je jednou z nejoblíbenějších bylinek vůbec. Používáme ji do polévek a třeba také na brambory. Má svěží zelenou barvu, která barevně osvěží jakýkoli pokrm. Navíc také velmi dobře chutná. Obsahuje vitamín C a další minerály, pro které se používá nejenom v kuchyni, ale také v kosmetickém průmyslu. Tato bylinka je ideální taktéž pro těhotné ženy. Posilují imunitní systém a cévy, má omlazující účinky. Co ještě o petrželce nevíte?

Co ukrývá petrželka?

Kromě skvělé chuti je to celá spousta vitamínů a minerálů. Petrželka pochází z oblasti Středozemního moře a má celou řadu prospěšných zdravotních účinků. Může za to především skvělé složení bylinky, které podporuje mimo jiné dobrou tělesnou kondici a zdraví. Mezi nejcennější složky patří vitamín C, minerální soli a vláknina.

Petrželka

Foto: Pixabay

Jaké má petrželka zdravotní účinky?

Vzhledem k obsahu vitamínu C můžeme hovořit o tom, že se petrželka podílí na posílení imunity a cév. Zpevňuje jejich stěny, čímž minimalizuje riziko krvácení při těžších poraněních. Tento vitamín urychluje vstřebávání železa. Vláknina obsažená v petrželce zase prospívá trávicímu zdraví člověka. Navozuje pocit sytosti, takže se doporučuje lidem, kteří drží dietu. Předchází zácpě a působí jako takový „kartáč střev“. Vzhledem k obsahu kyseliny listové se vřele doporučuje také těhotným ženám. Kyselina listová je velice důležitá látka, která je zodpovědná za správný vývoj plodu. Pokud jí má těhotná nedostatek, může to vést k poruchám nervového systému dítěte.

Jak zahrnout petržel do svého jídelníčku?

Kromě toho, že se petrželka hodí snad na každý pokrm, můžete ji přidávat do všech příloh a polévek. Připravit si můžete též petrželkové pesto, což je ideální způsob, jak zkonzumovat větší množství této bylinky. Přidat si ji můžete také do smoothie nebo ve formě jednoduchého nápoje. Ten si připravíte tak, že do mixéru dáte 1 svazek petrželky, šťávu z 1 citronu, 1 až 2 sklenice vody a 4 až 5 lžic cukru. Vše rozmixujte dohladka. Poté ještě přelijte přes jemné sítko a můžete vypít.

Jaké vlastnosti má petrželka v kosmetice?

Petrželka je ceněná zejména díky obsahu beta-karotenu. Tato látka se podílí na zdraví naší pokožky. Chrání ji před oxidačním stresem a zbavuje toxinů. Doporučuje se při opalování. Vitamín C, který je taktéž důležitou složkou petrželky, přispívá k tvorbě kolagenu, čímž oddaluje proces stárnutí pokožky. Díky petrželce, kterou použijete v různých formách na pleť, můžete získat pleť zářivou, jasnou, hladkou a bez vrásek.

Jak si připravit domácí petrželovou masku?

Listy nakrájejte na jemno a smíchejte se dvěma lžícemi bílého jogurtu. Následně natřete na obličej a nechte 15 minut působit. Poté opláchněte vlažnou vodou. Hodí se pro všechny typy pleti.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-natka-pietruszki-co-warto-o-niej-wiedziec,nId,6059646

https://www.finedininglovers.com/article/parsley-z-26-things-know

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24660617/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!