Jak vybírat zahradní vysavač

Listí

Podzim je v podstatě v plném proudu. Nám milovníkům zahrady často přináší nemilé povinnosti spojené především se zazimováním různých věcí. Typická je pro podzim také spousta listí, jež padá na zem. Je zapotřebí jej uklidit, nicméně ne každému se chce jít pro hrábě a řešit vše manuálním způsobem tradičního charakteru. I proto je vhodné zakoupit si ten správný zahradní vysavač na listí. Že nevíte, podle jakých kritérií byste měli tento přístroj volit? Nevadí, v následujících řádcích vám poradíme. V první řadě byste měli brát v potaz, jak velkou plochu budete s přístrojem obsluhovat.

Motorový, či elektrický vysavač?

Tato otázka je mimo jiné také spjatá s velikostí vysávané plochy. Jestliže máte pouze menší zahrádku, kde se všude dostanete s prodlužkou, pak ušetřete a pořiďte si elektrický model. Naopak maximální volnost pohybu nabízejí vysavače listí na benzín. Dostanete se s nimi kamkoliv dle vaší potřeby. Často mají dva chody, tedy vysávací i foukací. Navíc s nimi dokážete podrtit jemné větvičky a šišky. Rozdrcené zbytky pak pohodlně zetlí přímo na kompostu nebo v jiných místech, kde budete vysavač vyprazdňovat.

Princip fungování vysavače

Zahradní vysavače listí a fukary fungují na principu nasávání a rozmělnění menších kousků listí, větví a organických zbytků. Velkou výhodou vysavače na listí je jeho schopnost zmenšit vysávané zahradní zbytky na minimum. Jinak by měl jít také přepnout chod přístroje ze sání na foukání. Tím pádem si třeba listí nafoukáte na velkou hromadu, odkud jej pak v pytlích pohodlně odnesete či odvezete na místo určení.

Technická specifikace při výběru

Určitě se vyplatí zvolit tříkanálové fukary, které se vyznačují třemi základními funkcemi. Jedná se o klasické odfoukávání, nasávání a také silný proud nasávání. Co se týká rychlosti nasávání, měla by se pohybovat okolo 100 km/h, u intenzivního foukání dokáže proudit vzduch rychlostí až 370 km/h. Podívejte se na sací kanál, který se často ucpává. Průměr by měl mít minimálně 15 cm. Nezapomeňte ani na antivibrační systém.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.