Jak na seznámení psa s dítětem: Emoce v hlavní roli

Pes a dítě

Máte doma malé dítě a rádi byste si pořídili psa? Jestliže máte pro čtyřnohého přítele přichystáno dokonalé prostředí, nemělo by jeho seznámení se s dítětem probíhat nijak komplikovaně. Než si psa pořídíte, myslete proto na spousty aspektů, které s životem v domácnosti právě se psem souvisejí. Starost o psa vás bude stát určitý komfort, s čímž je třeba jistě počítat. My se v následujících řádcích podíváme na několik rad, které můžete z hlediska seznámení se psem využít.

Budujte pevný vztah

První vcelku logická rada. Mezi vámi a psem musí vzniknout pouto, které je pozitivní. Vztah musí být otevřený, plný důvěry a porozumění. K tomu všemu vede pochopitelně velmi efektivní a otevřená komunikace. Pes k vám bude přirozeně přistupovat jako k autoritě. Zlepší se logicky i jeho ovladatelnost.

Máte čas

Cokoli, co uspěcháte, se později obrátí proti vám. Ostatně znáte to i z vašeho běžného života. Do seznamování s dítětem není možné psa nijak tlačit. Socializace psa musí probíhat velmi pomalu, plynule a s maximálním ohledem na potřeby jak dítěte, tak i samotného psa. Pokud si řeknete, že právě teď oba pořádně seznámíte, je to špatně.

Pes a dítěFoto: Pixabay

Dohled vás jako majitele psa je nezbytný

Je úplně jedno, jestli je nový člen vaší rodiny mladý, nebo starší. Pokud například pes přijde do styku s dítětem typu olíznutí hlavy a podobně, vše se musí pořádně korigovat povelem. Není možné psovi tolerovat všechno jen třeba proto, že se daná věc dítěti líbí a podobně. Nikoli.

Psi čtou naše emoce

Ač se to možná nezdá. Psa z hlediska vašeho aktuálního psychického rozpoložení nijak neobalamutíte. Skrývat všechno můžete sebevíc, nicméně nepodaří se vám to. Jestliže při seznamování psa s dítětem budete mít strach nebo budete nervózní, pozná to. V podstatě o nic nejde. I proto buďte maximálně klidní a nic neřešte. Pes zjistí, že vy jste jeho pán a dítě k vám patří. Bude jej tedy také přirozeně ochraňovat.    

Zdroje info: hdcoach.cz, psitrenink.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.