Jak na mastné skvrny na zdi – když nepomůže chemie, přijdou ke slovu domácí pomocníci

Jak na mastné skvrny na zdi – když nepomůže chemie, přijdou ke slovu domácí pomocníci. Pokud máte dům či byt, kuchyň a zároveň děti či domácí mazlíčky není nikdy na škodu vědět, jak se zbavit skvrn, zvláště těch mastných ze zdi. S touto kombinací je skvrna prakticky zaručena.

Nejvíce skvrn se pravděpodobně najde v kuchyni za sporákem. Chtě nechtě občas šplíchne olej. V podstatě není ochráněna žádná zeď a mnozí mi dáte za pravdu, že v určitých případech ani strop.

Jak na to

Jak bylo řečeno, většina skvrn je z kuchyně a právě věci, které se nachází v kuchyni vám mohou pomoci s odstraněním mastných skvrn.

A kteří pomocníci to jsou?

  1. Chleba

  2. Ocet

  3. Savo

  4. Olej

  5. Křída

Také „pouhý“ saponát s vodou a houbičkou může pomoci, pokud máte zdi vymalované voděodolnou barvou nebo alespoň otěruvzdornou.

Starý dobrý chléb

Klasický chléb se nachází ve většině domácností. Pokud potřebuje vyčistit zeď, vydlabejte měkkou část chleba – střídku – a udělejte pevnou kuličku. Přiměřeně jemně přejíždějte po skvrně, jako byste ji gumovali. Proces opakujte tolikrát, kolikrát bude potřeba.

Foto: Pixabay

Všestranný ocet

Všestranný domácí pomocník ocet si poradí také s mastnými skvrnami. Vodu s octem smíchejte v poměru 1:1 a naneste jej pomocí hadříku či houbičky na mastnou skvrnu. Nechejte působit 15 minut a otřete vlhkým a poté suchým hadříkem. U velkých skvrny použijte silnější roztok.

Staré dobré Savo

Klasika domácností je Savo a to vám může efektivně pomoci na bílé zdi. U barevné zdi riskujete vyblednutí barvy. Do rozprašovače nařeďte směs Sava a vody v poměru 1:2. Roztok nastříkáte přímo na skvrnu, pokud je mastná. Pokud ne, můžete použít navlhčený hadřík, který na skvrnu pouze přiložíte a necháte pár minut působit. Jestliže skvrna nezmizí, postup zopakujte. Pozor zeď nestírejte ani neotírejte.

Olej na mastnotu

Olej na mastnou skvrnu? Zdá se vám to přitažené za vlasy, vězte, že není. Pomocí suchého hadříku, na který jste nanesli olej otřete mastný povrch. Nový olej rozpustí starou mastnotu a pak již stačí vše utřít a umýt přípravkem na nádobí s teplou vodou. Používejte na nesavý povrch.

Bílá křída

Křída se používá nejen na malování a u tabule, ale také ke zneškodnění mastných fleků. Vhodná je pro bílé stěny. Mastnou skvrnu několikrát potřete křídou a nechte působit do druhého dne. Suchým hadříkem či štětcem místo oprašte. V případě nutnosti zopakujte.

Zdroje: https://www.jakcistit.cz/jak-vycistit-mastne-skvrny-na-zdi-ci-na-tapete/, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/mastne-skvrny-na-zdi-jedla-soda-ocet-30000817, htmlhttps://okolobytu.cz/clanky/jak-odstranit-mastne-skvrny-a-nejruznejsi-smouhy-ze-zdi/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)