Nasbírejte si jehnědy – jsou plné užitečných látek. Hodí se do jídla, jako lék i k přípravě osvěžující limonády

Nasbírejte si jehnědy – jsou plné užitečných látek. Hodí se do jídla, jako lék i k přípravě osvěžující limonády. Potřebujete po dlouhé zimě skutečnou vzpruhu? Pak nemusíte čekat, až podél cest vyraší kopřivy nebo si kupovat drahou březovou šťávu (protože se sběrem té čerstvé je to u nás dosti problematické).

Nasbírat si totiž můžete i jehnědy. Ty se obvykle objevují od ledna do února (podle počasí). Klidně se může stát, že na jedné lokalitě už lísky odkvetou a o pár metr dál teprve začnou.

Na co používat jehnědy

A co všechno tyhle květy lísky dovedou? Kromě toho, že obsahují hodně vitamínů, minerálů a stopových prvků (a bílkovin, pokud byste je chtěli přímo konzumovat), chlubí se také četnými zdravotními účinky. Podporují krevní oběh, čistí krev, podporují pocení a v případě potřeby vám pomohou i při chřipce a nachlazení. Nesmíte však zapomenout na zásady jejich sběru. Netrhejte je poblíž silnic ani průmyslových zón. Čím dál budete od civilizace, tím lépe.

Foto: Pixabay

Kde používat jehnědy

A co dělat, až budete mít tyhle poklady přírody v košíku? Můžete je přidat pod maso, vhodit do polévky nebo je přimíchat třeba k dušené zelenině(předtím je také krátce poduste). Jen na jedno pamatujte – bývají nahořklé, takže to s nimi nepřehánějte, a raději je do vaření přidávejte po malých množstvích.

Hodí se i jako základ čaje nebo příměs do čajové směsi. V takovém případě hořkost potlačí trocha medu nebo jiného sladidla. A jaké použít množství? V případě čerstvých jehněd použijte jednu polévkovou lžíci, u sušených stačí lžička. Vše zalijte 250 ml horké vody a nechte 15 minut louhovat (tradičně doporučovaných 10 je málo – zvláště pro ty sušené). Čaj pijte na nejvýš třikrát denně (a po třech týdnech si dejte nejméně dvoutýdenní pauzu).

Limonáda z jehněd – recept

Lehká, perlivá, mírně alkoholická a maximálně osvěžující – tak bychom asi mohli limonádu z jehněd ve zkratce popsat. Nejdříve do 2 litrů vlažné vody rozdrobte 3 gramy droždí a přidejte k nim 150 gramů cukru. Dobře rozmíchejte a přihoďte dvě hrsti jehněd. Vše postavte na teplé místo, přetáhněte fólií (na několika místech ji propíchněte, a poté dobře upevněte) a nechte pracovat. Po dvou až třech dnech se v tekutině začnou objevovat bublinky. V tu chvíli limonádu přeceďte a užijte si její nevšední chuť. Limonádu vždy připravujte jen z čerstvých jehněd – z těch sušených se vám to nejspíš nepovede (navíc přijdete o onu perfektní chuť).

Zdroj: https://jdeteven.cz/games/cz/co-delas-pucim, https://www.ireceptar.cz/zdravi/jehnedy-caj-30000313.html, https://zelenalouka.cz/jedle-a-lecive-jehnedy/, https://www.prirodniantivirotika.cz/jedle-a-lecive-jehnedy/, https://www.bydlimekvalitne.cz/vyrazte-na-jehnedy-je-z-nich-skvely-caj-i-perliva-limonada

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)