Fenykl sladký neboli hlíznatý: Coby chutná zelenina i jako okrasná rostlina

fenykl

Fenykl sladký je lahodnou zeleninou, ale rovněž i okrasnou rostlinou pocházející ze Středomoří. Jaké podmínky je třeba zajistit pro úspěšné pěstování? Jak je to se sklizní?

Fenykl sladký neboli hlíznatý

Fenykl sladký patří mezi zeleninu Středomoří. Již v prvním roce dorůstá do výšky 50 až 60 cm, avšak ještě nekvete. Ojedinělá je rovněž výrazná, ale velmi příjemná anýzová chuť.

Jak na pěstování aromatické zeleniny

U nás nepatří mezi hojně rozšířený a pěstovaný druh zeleniny, přitom se fenyklu daří v našich podmínkách. Fenykl sladký se pěstuje zejména ve Středomoří, kde roste i planě. Zpravidla se pěstuje jako následná plodina po hrášku, raných bramborách a listových salátech. Pro úspěšnou a bohatou úrodu je třeba zajistit teplé a před větry chráněné stanoviště. Vyhovuje slunné místo. Půda by měla být patřičně hluboká, propustná, hlinitopísčitá.

Jak na výsev i možné předpěstování

Fenykl sladký neboli hlíznatý si můžete nyní v březnu předpěstovat. Podmínkou nevybíhání do květu je klíčení semen ve výsevných miskách při teplotě nad 20 °C. Výsadba sazeniček se 3 až 4 pravými lístky na záhon se prování až po ledových mužích, a to do sponu cca 25×45 cm. Při výsadbě je nutné si dát pozor na tzv. utopení sazeniček, které může mít za následek vytváření protáhlé listové hlízy.

Přímý výsev na záhon se provádí od poloviny června do poloviny srpna. Po vzejití je třeba vyjednotit na spon 25×45 cm. Od setí do sklizně je potřeba zhruba 70 dnů. Pro zdárný růst a tvorbu chutných listových hlíz potřebuje fenykl teploty od 7 °C, avšak ne vyšší než 24 °C, které naopak rostlině neprospívají. Jakmile bulva je o velikosti vejce, můžete k ní přihrnout zeminu, aby se vybělila. Zelenina je pak křehčí a lahodnější. Fenyklu nesvědčí okopávání i hnojení chlévskou mrvou. Důležitá je zálivka.

Doba vhodná pro sklizeň

Fenykl se sklízí od srpna do října. Je třeba sklidit vždy před prvními většími mrazy. Celou rostlinu uřízněte těsně nad povrchem půdy i s patkou, aby se hlíza nerozpadla. Dobře vyzrálé řapíky z pozdní sklizně v říjnu lze skladovat krátkodobě, a to zhruba do Vánoc.

fenykl sladký

Foto: Pixabay

Fenykl coby okrasná rostlina

Rostlina je i dekorativní. Je to díky neobvykle tvarovaným, čistě bílým hlízám, které v kombinaci se svěže zelenými listy působí zajímavě a okrasně. Proto se skvěle uplatní i v osluněném květinovém záhonu.

Zdroj: living.iprima.cz, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay