Jak na kysané zelí?

Mačkání kysaného zelí

Kysané zelí patří k pozdnímu podzimu stejně tak jako třeba Dušičky anebo další tradiční záležitosti. Mnozí lidé zastávají názor, že je vhodnější si zelí koupit v supermarketu a ušetřit si tak zbytečného starání se o nálev a další záležitosti. Zelí ze supermarketu, ale zcela jistě nebude mít takovou chuť, jako je tomu u zelí domácího. Siřičitany, dusitany a další konzervační látky jsou také dokladem toho, proč se spíše vyplatí naložit kysané zelí doma. Není na tom nic složitého! Ostatně přesvědčte se sami.

Obstarejte si kvalitní nádobu

Než se rozhodnete pro domácí kysané zelí, sežeňte si ideální nádobu. Spousta lidí volí především kameninové nádoby, které jsou poměrně bytelné a stylové. Kameninové nádoby také mnohdy příliš nenačichnou zelím a je možné je potom vcelku pohodlně umývat. Kameninové nádoby jsou také dostatečně pevné. Pokud disponují i poklopem, tak není problém s přebytečným únikem pachu ze zelí. I tak byste ale zelí neměli mít v obýváku, ale dát jej raději do sklepa či do garáže.

Zelí správně nakrouhejte

Krouhání zelí je poměrně velká alchymie a je dobré jej řešit dle pravidel. Struhadlo na zelí musí mít tenké otvory, které zajistí dostatečné nakrouhání zelí dle potřeby. Chcete-li jej opravdu kysané zelí musí být vhodně nakrouháno. Pokud by bylo zelí na velké kusy, pak by jeho chuť neodpovídala tomu, co si přejeme. Zapomenout bychom neměli ani na cibuli, která se musí v zelí pořádně promíchat. To samé platí i s kmínem, na nějž nesmíte zapomenout. Mnozí používají ještě jablka anebo křen ze zahrady.

Pořádně zelí nasolte a udusejte

Asi nejdůležitější roli u zelí hraje sůl. Použít byste jí měli dostatečné množství. Ideální poměr činí zhruba 100 gramů soli na pětilitrovou nádobu. Do té vleze zhruba 5,5 kilogramů krouhanky a dát byste měli přibližně 100 gramů soli. Nezapomeňte zelí pořádně udusat. Zelí pustí vodu, v níž by pak mělo být po celou dobu kysání být ponořeno. Zelí bude kysané za nějakých 5 až 6 týdnů ode dne naložení. Teplota místnosti se má pohybovat mezi 12 až 15 stupni Celsia.

[/is-not-seznam-user]

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.