Zachyťte hlavně u česneku sázení včas!

Pokud ještě nemáte zasazený česnek, pak byste to měli učinit co možná nejdříve. Jestliže na to zapomenete, tak už možná nebudete mít šanci. Česnek je třeba zasadit do doby, než začne pořádně mrznout. V případě hodně promočené půdy anebo sněhové pokrývky se ale sázení česneku stane také utopií. Když ale vše stihnete, čeká vás na jaře příjemná nadílka česneku, který se pomalu začne drát k životu. Takové topinky s čerstvým česnekem ze zahrádky pak určitě přijdou vhod. Soustřeďme se ale na detaily týkající se sázení česneku jako takového.

Moření česneku

Jestliže budete chtít z hlediska vaší úrody předejít nepříjemných škůdcům a houbám, pak česnek namořte. Díky moření česneku se pak nebudete muset kromě hniloby a některých plísní obávat toho, že by vaše úroda nestála za nic. Česnek se moří v přípravku Sulka. Koupit se dá kdekoli v obchodech se zaměřením na dům a zahradu za cenu pohybující se kolem 90 korun. Rozebrané stroužky česneku budou v přípravku naloženy zhruba 6 až 12 hodin. Někteří lidé česnek nemoří. V případě, že se choroby a škůdci v okolí nenacházejí, tak až tolik neriskují a česnek i ostatní zelenina zůstanou v zemi bez rizika.

Technika sázení česneku

Zasadit česnek lze buď nyní před zimou, anebo na jaře. První možnost je ovšem efektivnější. Ideální je dát česnek do jamek hlubokých zhruba 6 až 8 centimetrů. Hloubka se volí dle předpokladu tuhosti zimy. Stroužky je vhodné dávat nahoru částí, z níž poroste nová rostlina. V klasickém zemědělství se ovšem podle moderních trendů dávají stroužky naležato. Jsou tedy položeny na podlouhlé straně. Vzdálenost důlků mezi sebou by měla činit nějakých 35 centimetrů.

Nedávejte česnek do země brzy

Určitě se mezi námi najdou i takoví lidé, pro které je zahrada tak velkým koníčkem, že zasadí česnek příliš brzy. Stane se to, že česnek vyraší nad půdu a s prvními většími mrazy dojde k jeho zmrznutí. I proto je vhodnější raději počkat na ten správný čas. Otázky typu česnek kdy sázet, kdy na sázení česneku a podobně jsou individuální a je třeba sledovat vývoj počasí.  Pěstování česneku a obzvláště jeho sázení je jakousi alchymií, která ale může ve finále maximálně potěšit!

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.