Přesazení levandule

Jak na jednoduché množení levandule během léta

Milujete tradiční vůni levandule? Aby ne, tato krásná květina se řadí mezi jakési stálice, které najdeme na spoustě zahrad. Levandule lékařská označovaná latinsky jako Lavandula officinalis se pěstuje ve spoustě různých variací. Pochází sice původně ze středozemních oblastí, nicméně u nás i našla bez problémů tradiční stanoviště. Její vůně je doslova omamná, nicméně maximálně příjemná a inspirující. Že doma levanduli nemáte? Nevadí, můžete si ji pohodlně namnožit. Jak? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Musíte mít vlastní rostlinu

Jasně, vlastní rostlina levandule je základ. Kvalitní a hlavně rezistentní rostliny je možné koupit od května až do září. Volbu nové rostliny určitě nepodceňte a zaměřte se hlavně na velikost květů, intenzitu vůně a jiné aspekty. Vysadit by se měla k večeru do květináče, který nabízí dostatečné množství potřebného prostoru. Získáte tak dostatek prostoru pro pozdější množení. Ideální je pro levandule hlinitopísčitý podklad.

Přesazení levandule

Přesazení levandule: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Po měsíci můžete množit

Už po uplynutí jednoho měsíce po vysazení hlavní rostliny je možné začít s jednoduchým množením. V první řadě si vyberete větvičku na okraji, která dosahuje až k zemi. Zamáčknete ji do podkladu takovým způsobem, aby nedošlo k jejímu odtržení od keříku či zlomení. Ze zeminy by měla čnít cca 10 cm špička rostlinky. Na místo, kdy byla větvička přitlačena k zemi, nasypejte substrát. Není problém přitlačit i větší množství větviček. Místa důkladně zalejte. Musí být dlouhou dobu ve vlhku.

Levandule

Levandule: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Za 6 týdnů zakoření

V průběhu šesti týdnů větvička zasypaná zeminou zakoření a bude už mít dostatek síly žít samostatně.Nyní už můžete bez problémů větvičku odstřihnout od mateřské rostliny a přesadit jinam. Opravdu nic složitého. Rostlinek si takto můžete namnožit spousty.

 

Levandulová pohoda: Zdroj videa YouTube kanál Radka Štěpána

Přesazení levandule: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

4 komentáře

  1. Rudolf Odpovědět

    „Levandule lékařská označovaná latinsky jako Lavandula angustifolia“ ,
    pokud je mi známo tak Levandule lékařská se latinsky jmenuje Lavandula officinalis a
    L. angustifolia je pěstitelský derivát. Zkuste si prosím přečíst po sobě text. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *