Jak na bohatou úrodu hrášku

Hrách setý

Už jste vyseli hrách? Ještě ne? Pak máte nejvyšší čas. Pěstování hrášku nepatří mezi nijak složité činnosti. Zvládne ho prakticky každý a děti se po této skvělé plodině budou moci ujíst. I minimální péče zkrátka přinese úrodu. Je to ostatně právě hrášek, s jehož klíčením se mnohdy ve školách a mateřských školkách experimentuje a ukazuje se dětem, jak rostlina postupuje ve svém růstu. My se na hrách podíváme mnohem podrobněji, nejdříve se zaměříme na jeho původ.

Ve volné přírodě hrášek nenajdete!

Hledat hrášek ve volné přírodě se snad nevydá nikdo. A není divu. Hrách setý dřeňový označovaný latinsky jako Pisum sativum var. Medullare byl sice vyšlechtěný z planých druhů. Ty ale rostly v Asii. Hrách se pěstuje samozřejmě pro nezralé lusky. Ty se mohou konzumovat celé, nicméně v našich končinách se pouze vylupují sladká semínka, která se pak jí, případně slouží jako přísada do pokrmů. Co se týká pěstování, neměl by se vysévat na půdách, které byly hnojeny kravskou mrvou. V příliš suchých oblastech se mu příliš nedaří, což lze říct i při extrémní vlhkosti. Nejvíce sladkých kuliček budete mít při pěstování na středně těžkých půdách majících dostatek vápna.

Hrášek

Jakou odrůdu zvolit?

Možná právě tato otázka je tou stěžejní. Odrůdy se liší především tvarem lusků a samozřejmě také počtem semen v nich. Tradiční odrůdou je Kelvedon Wonder Pea, tedy Zázrak z Kelvedonu. Ten byl vyšlechtěný na slavné farmě ve Velké Británii. Při výběru odrůdy je zapotřebí brát v potaz zejména dobu sklizně a pochopitelně také počet semen v lusku. Z raných odrůd je známý například Cézar mající výšku rostliny kolem 80 cm a semen v lusku 9. Z velmi raných vybíráme Gloriosu s výškou 60 cm a 7 semeny. Poloranou odrůdou je třeba Radovan s výškou 70 cm a počtem semen 8. Z pozdních je oblíbený Radim. Rostlina má výšku 75 cm a 8 semen.

Hrášek

Za jak dlouho můžete sklízet?

Jednoduše podle následujících informací:

  • velmi raný se sklízí po 66 až 69 dnech,
  • raný po 70 dnech,
  • poloraný po 77 až 79 dnech,
  • polopozdní po 80 dnech,
  • pozdní po 87 dnech.

Hrášek

Několik postřehů k pěstování hrášku

Důležitá je při pěstování hrášku opora. Bohatě postačí několik tyček, na které uvážete provázek. Hrách vyroste i tak, nicméně u opory se mu daří mnohem lépe. Nejvyšší odrůdy mohou mít až 160 cm! Co nejdelší období sklizně získáte tak, že budete vysévat v intervalu od mezi výsevy zhruba okolo 14 dnů. Budete-li šetrně trhat lusky, rostliny dále pokvetou a budou plodit.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.