Nejvyšší čas pro sběr podbělu, jarního životabudiče

Podběl

Jarní sluníčko už pálí plným proudem, a tak mnozí z nás vyrazili na výlety dokonale si ho užívat. S pohodovými procházkami bezesporu souvisí také sbírání různých bylin, které nám příroda nabízí už nyní. Typickým příkladem je třeba podběl. Jeho typické žluté kvítky zdobí meze a v současné době chudé na srážky dokonce i lesy, kde je poněkud více vlhkosti. Kde se vlastně podběl vzal, kdy ho sbírat a jak jej zužitkovat? Nepřestávejte číst, vše vám prozradíme v tomto článku.

Tradiční jarní rostlina

Podběl lékařský označovaný jako Tussilago farfara má svou domovinu prakticky po celém světě. Najdeme ho v Evropě, Asii, ale i Africe. Na stanovišti mu až tolik nezáleží. Roste u cest, na štěrkovém podloží, bez problémů i v oblasti lomů, kde by se zdálo, že nic růst nemůže. Dokáže se rozrůstat prostřednictvím oddenků, takže ho zemědělci příliš nemilují. Pojmenování podběl pochází ze spodní barvy srdčitých přízemních lístků, které se paradoxně objevují až po odkvětu. Ty jsou tradičně sytě žluté, což prozrazuje i náš obrázek.

Na sběr podbělu už je skutečně nejvyšší čas

Podběl roste zhruba od druhé poloviny března do konce dubna. Pokud tedy v nejbližších dnech zaváháte, nejspíše budete mít smůlu. Tradičně se sbírají květy podbělu, nicméně své využití si najdou i listy. Ke sběru vyrazte ideálně kolem poledne. Rostliny jsou touto dobou v optimální kondici, budete tak mít jistotu kvalitních květů.

Podběl z dálky

Opravdu multifunkční využití podbělu

Tradičně se podbělu využívá jako vynikajícího prostředku proti jarní únavě a také nachlazení. Po zimě chybí lidem dostatek různých tělu prospěšných látek. Antičtí lékaři označovali podběl jako Tussilago. Tento název je pro něj dokonale příznačný. Slovo tussis znamená kašel a ago odhánění. V květech podbělu jsou obsaženy látky, jako jsou:inulin, cholin, kyselina jablečná či zinek. Květy podbělu jsou označované za jedlou drogu. Používají se čerstvé i sušené. Mnohdy se podběl využívá i při astmatu. Čerstvé listy mají spousty vitamínu C a vhodné jsou třeba do salátů. Výborný je podbělový čaj, použít lze podběl i jako součást kloktadla.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.