Založte si na zahradě trávník – poradíme, jak na to

Krásný anglický trávník může být ozdobou každé zahrady. Spousta lidí trávníky volí z praktických důvodů – vypadá to dobře, a když zvládnete základní péči, trávníky nejsou příliš náročné na údržbu. Jsou skvělé do velkých i malých zahrad. Správný anglický trávník by měl mít stejnou barvu po celé ploše. Níže uvádíme tipy, jak si založit na zahradě trávník.

Příprava půdy

Pokud chcete používat zavlažovací systém, který má rozvodné potrubí, je potřeba jej instalovat ještě před tím, než zasejete trávník. Co se týká půdy samotné, je potřeba ji po celé ploše důkladně zorat nebo zrýt. Všechny kameny a jiné předměty odstraňte. Těžkou půdu je potřeba provzdušnit – například tím, že do ní přidáte písek. Jílové (těžké) půdy totiž mohou způsobit problémy s chorobami, se zarůstáním mechem, a nerovnoměrného pokrytí trávy.

pH půdy

Ideální hodnota pH pro pěstování trávníku je v rozmezí 5,5 až 7. Nižší hodnoty pH můžete upravit tak, že do půdy přidáte vápník (obvykle se k tomu používá mletý dolomitský vápenec). Vyžaduje to sice práci navíc, ale můžete toho využít a společně s vápníkem do půdy zapracovat také hnojivo. U hnojiva si dejte pozor na to, aby bylo rozšířeno rovnoměrně.

Srovnání terénu

Na zarovnávání terénu je potřeba myslet již na podzim. Vrstva půdy pak bude mít možnost slehnout a na jaře už jen postačí zlikvidovat plevel a srovnat veškeré nerovnosti. Vhodné je půdu prokypřit a přidat granulované hnojivo. Celý povrch se pak dá snadno vyrovnat pomocí vyrovnávací latě. Těsně před samotným výsevem trávníku půdu utužte lehkým válcem.

Setí trávníku

Na jeden ar obvykle postačí 2,5 kg travního osiva. Nejlepší období je od poloviny dubna do konce května (nebo na podzim od září do poloviny října). Snažte se o co nejrovnoměrnější rozšíření travního osiva (sejte tedy za bezvětří). Postupujte tak, že si celou travní směs rozdělíte na třetiny. Po zasetí první třetiny osiva zapravte semena hráběmi do hloubky 1 cm. Poté kolmo na směr vysévání první dávky zasejeme druhou dávku a opět zapravte hráběmi. Poslední dávku zapravte opět kolmo a povrch utužte. Prvních 14 dní zalévejte po malých dávkách několikrát denně.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!